Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-06-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-06-07
Na czym polega kurs i nauka programowania przemysłowych robotów spawalniczych?
Na czym polega kurs i nauka programowania przemysłowych robotów spawalniczych?

Pierwszy robot spawalniczy został opatentowany już w 1951 roku. Dzisiaj maszyny te są powszechnie wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu – w tym w branży motoryzacyjnej i lotniczej. Zobacz, na czym polega nauka ich programowania i jak można się tego nauczyć.

 

Czym jest robot spawalniczy?

Robot spawalniczy to urządzenie służące do automatycznego spawania przedmiotów. Stanowi on ekonomiczną alternatywę dla ręcznego spawania drogich obiektów, takich jak części maszyn oraz konstrukcje pojazdów i samolotów – robot może wykonywać zadania znacznie szybciej niż człowiek, a przy tym jest dużo precyzyjniejszy. Charakteryzuje się także wysoką jakością samej pracy, ponieważ może wielokrotnie powtarzać to samo zadanie.

Obecnie na rynku dostępne są różne typy robotów spawalniczych. W najbardziej podstawowej formie składają się z dwóch części: uchwytu spawalniczego i zmieniarki narzędzi. Uchwyt spawalniczy jest przymocowany do końca ramienia robota, dzięki czemu można go łatwo przemieszczać z miejsca na miejsce bez udziału człowieka.

Są również bardziej zaawansowane wersje. Niektóre roboty spawalnicze zamiast płomieni wykorzystują lasery. Są one precyzyjniejsze, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w zadaniach, gdzie wymagana jest duża dokładność wykonania spawu.

 

Programowanie robotów do spawania

Aby robot spawalniczy mógł wykonywać swoją pracę, musi zostać zaprogramowany. Programista (zwany potocznie spawaczem) używa specjalnego oprogramowania, które mówi robotowi, gdzie i jak ma spawać. Czasami korzysta z trójwymiarowego modelu spawanego produktu jako wzoru, a innym razem używa szczegółowych pomiarów, aby określić dokładne położenie każdego spawu. Programista odpowiada za każdy aspekt spawów – od początku do końca. Odpowiada również za rozwiązywanie problemów, jeśli coś pójdzie nie tak, dlatego jego umiejętności są wysoko cenione przez producentów na całym świecie.

 

spawanie-robotem-spawalniczym.jpg

Kurs programowania robotów spawalniczych

Sterowanie robotami spawalniczymi to trudne i czasochłonne zadanie. Główna trudność wynika z faktu, że proces spawania jest z natury stochastyczny (losowy), co oznacza, że nie da się z góry przewidzieć wyniku każdego działania. Ponadto, ze względu na rzeczywiste ograniczenia fizyczne, operator nie może bezpośrednio manipulować robotem w celu wykonania różnych zadań spawalniczych.

Co gorsza, istnieje wiele parametrów, które muszą być kontrolowane przez operatora robota spawalniczego (np. prędkość i położenie) i monitorowane (np. temperatura), a wszystko to w tym samym czasie. Każdy z tych parametrów może wpływać na pozostałe, dlatego w praktyce dla każdego z nich wymagane są osobne pętle sterowania.

Niestety pętle te mogą same wymykać się spod kontroli, jeśli niektóre parametry osiągną wartości krytyczne (takie jak maksymalna dopuszczalna temperatura). W takich momentach istotna jest szybka reakcja wgranego oprogramowania.

Więcej na temat tego, jak wygląda taki kurs spawania robotem przeczytasz na stronie: https://akademiadlaprzemyslu.pl/kurs-programista-robotow-spawalniczych.

Programista robotów spawalniczych – zawód poszukiwany na rynku pracy

Nic więc dziwnego, że firmy korzystające z robotów spawalniczych nieustannie poszukują programistów, którzy będą w stanie zaprogramować działanie tych urządzeń. Wbrew pozorom, zdobycie takich kwalifikacji nie jest trudne. Wystarczy ukończyć kurs programisty robotów spawalniczych.

Taki kurs obejmuje zazwyczaj godziny szkoleniowe, podczas których uczniowie poznają zasady pracy z robotami przemysłowymi takich marek jak KUKA, ABB czy FANUC. Co istotne, szkolenia tego rodzaju obejmują zarówno zagadnienia teoretyczne, jak i praktyczne. Dzięki temu, kończące je osoby są niemal natychmiast gotowe do podjęcia pierwszej pracy w zawodzie programisty robotów spawalniczych.

 

logo_akademia_przemysl.png

 

Szkolenia pozwalające zdobyć odpowiednie kompetencje zawodowe oraz podnoszące kwalifikacje dla pracowników z branży przemysłowej są dostępne w ofercie Akademii Dla Przemysłu.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
akademiadlaprzemyslu.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także