Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-02-15 | Ostatnia aktualizacja: 2010-02-15
Na Politechnice Gdańskiej powstanie system precyzyjnej lokalizacji we wnętrzach

Na Politechnice Gdańskiej powstanie system precyzyjnej lokalizacji we wnętrzach
Jak tłumaczy dr inż. Kulas, zapotrzebowanie na wiarygodne i dokładne systemami lokalizacji wewnątrz budynków wciąż wzrasta. Systemy takie mogą poprawiać komfort i bezpieczeństwo pacjentów szpitali, wspomagać zarządzanie przedsiębiorstwami lub wspierać akcje ratownicze (np. w górnictwie lub podczas pożarów). Umożliwiają lokalizowanie zasobów wewnątrz budynków i ułatwiają zarządzanie majątkiem. Ich zastosowanie w logistyce pozwala na łatwe odnajdowanie towarów w magazynach lub śledzenie przepływu towarów w łańcuchu dostaw.
Systemy lokalizacji w otwartych przestrzeniach wykorzystują głównie technologię GPS w połączeniu z systemami telefonii komórkowej, a ich najpopularniejsze zastosowania obejmją lokalizację osób lub pojazdów oraz zarządzanie flotami pojazdów. Systemy wewnętrzne są znaczenie bardzie złożone zarówno od strony technicznej (istnieje konieczność budowy dedykowanej infrastruktury) jak i naukowej (konieczność stosowania złożonych algorytmów obliczeniowych uwzględniających zjawiska propagacji wewnątrz budynków - jak np. wielodrogowość).
Dostępne komercyjnie systemy lokalizacji wewnątrz charakteryzują się zawężeniem mechanizmów lokalizujących do jednej lub dwóch podstawowych technik, np. tylko do poziomu sygnału radiowego. Ustalana pozycja bywa wtedy nieprecyzyjna. Brak systemów w pełni hybrydowych, które łączą wszystkie znane techniki lokalizacji. Opracowanie takiego właśnie systemu planuje dr inż. Kulas. Aby zwiększyć jego niezawodność, zamierza wprowadzić obliczenia na podstawie danych dostarczonych przez sygnał radiowy oraz sygnały pochodzące z czujników i kamer.
"Powstanie hybrydowy system lokalizacji wewnątrz budynków o budowie modularnej, który będzie punktem wyjścia do podjęcia współpracy z polskimi firmami zainteresowanymi jego komercyjnym wykorzystaniem." zapowiada naukowiec.
System będzie hybrydowy zarówno pod względem sprzętowym, jak programistycznym. Ma wykorzystywać różnorodne konstrukcje elektroniczne pracujące w niskich i wysokich częstotliwościach. Jednocześnie użyje licznych algorytmy lokalizacji wraz z metodami wnioskowania pozwalającymi na poprawienie dokładności wyznaczania pozycji w stosunku do konwencjonalnych systemów, przy zachowaniu elastyczności, funkcjonalności oraz atrakcyjnej ceny systemu w momencie komercjalizacji.
"Projekt stanowi wyjątkowe połączenie zaawansowanych konstrukcji elektronicznych, know-how związanego z układami wysokich częstotliwości oraz nowych zaawansowanych algorytmów lokalizacji, a jednocześnie pozwala znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach życia" - podsumowuje projektodawca.
W pierwszej edycji programu "Lider" zainicjowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wybrano 23 spośród 202 zgłoszonych wniosków. Laureaci wykazali, że są przygotowani do podjęcia samodzielnej pracy badawczej wraz z utworzonymi przez siebie zespołem nad projektem, który znajdzie zastosowanie w praktyce. Na jego realizację każdy z nich otrzyma nawet do 1 mln zł.
(bj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP Nauka w Polsce

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Automatyzacja kluczowym elementem rozwoju Przemysłu 4.0
W ostatnich latach w sektorze produkcyjnym można zauważyć wzrost zapotrzebowania na rozwiązania z obszaru automatyki. Jest to jedna z...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-