
Naukowcy z Instytutu Fraunhofera połączyli ze sobą dwie techniki mikroskopii, w efekcie skracając czas potrzebny na testowanie nowych leków na żywych komórkach od 50 do 80%.
W procesie rozwoju nowych leków, biologowie i farmakolodzy testują różne składniki aktywne i związki chemiczne w celu stwierdzenia, w jaki sposób komórki biologiczne reagują na dane substancje. Naukowcy często używają do tego celu mikroskopu fluorescencyjnego, który tworzy obrazy holograficzne, pozwalając oglądać badany obiekt w 3D. Metoda ta pozwala naukowcom na badanie komórek bez ich dotykania i bez konieczności używania znaczników.
Dotychczasowe techniki uzyskiwania precyzyjnych i wiarygodnych odpowiedzi, w jaki sposób komórki reagują na nowe substancje chemiczne wymagają włożenia dużej ilości czasu i energii. Jednak, dzięki połączeniu techniki cyfrowej mikroskopii holograficznej oraz pęsety optycznej pozwala zmniejszyć wymagany czas dla tej procedury. Pincety optyczne są szczególnym narzędziem, które wykorzystuje silnie skupioną wiązkę lasera, by chwytać i poruszać mikroskopijnymi obiektami. Pozwala to naukowcom wybrać odpowiednie komórki i przenosić je do specjalnych macierzy, w których mogą być obserwowane.
„Dzięki syntezie tych dwóch technologii, możemy oszczędzić między 50 a 80 procent czasu normalnie potrzebnego do zbadania reakcji komórki na lek. Wszystko dzięki temu, że można, w ten sposób, ograniczyć liczbę pomiarów.", wyjaśnia lider projektu, Stephan Stürwald w komunikacie prasowym Fraunhofera.
System jest bardzo łatwy w użyciu. Pincety optyczne mogą być kontrolowane przez dotykowy ekran komputera typu tablet. W bardzo łatwy sposób będzie można także zniszczyć komórki, które do badania są już niepotrzebne. Prototypowy system składa się z dwóch modułów, na których naukowcy zdążyli przeprowadzić już pierwsze testy.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- vision-systems

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Mikroskopy w świecie nowoczesnej elektroniki
Nie sposób wyobrazić sobie dzisiejszego świata bez mikroskopów, zwłaszcza w branży elektroniki. Wraz z rozwojem technologii, skomplikowane...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-