Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-02-15 | Ostatnia aktualizacja: 2008-02-15
Nowe, tańsze i przenośne detektory metali ciężkich

Nowe, tańsze i przenośne detektory metali ciężkich
Przenośny system opracowany przez PNNL pozwala wykryć obecność toksycznych metali we próbkach krwi, moczu, czy śliny. Skierowany jest do grup szczególnie narażone na działanie metali ciężkich, jak: robotnicy w przemyśle, czy ludzie żyjący na skażonych terenach.
Urządzenie funkcjonuje dzięki dwóm elementom czujnika. Pierwszy oparta jest na systemie przepływowo-wstrzykowym wykorzystującym elektrodę pokrytą warstwą rtęci. Pozwala ona na analizę metali ciężkich znajdujących się w próbce.
By wyeliminować z procesu analizy toksyczną rtęć, druga część czujnika wykorzystuje bezrtęciowe nanomateriały opracowane przez naukowców z PNNL: technologię SAMMS (Self-Assembled Monolayers on Mesoporous Supports), albo nanocząsteczki, które charakteryzują się średnią czułością na poziomie części miliardowych.
Ten nowy system pozwala na łatwe podłączenie różnych czujników pozwalających wykryć różne toksyny metali ciężkich. Całość jest zasilana z baterii i potrzebuje mniej więcej tyle energii co typowy laptop. Cały proces analizy trwa dwie do pięciu minut.
Wstępne szacunki wskazują, że urządzenie może być 10 krotnie tańsze niż wykorzystywane obecnie systemy plazmowej spektroskopii masowej, które w dodatku nie są przenośne i wymagają, by próbki trafiały do laboratorium.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
PRZENOŚNY REJESTRATOR DANYCH QUANTUMX
Rejestrator danych QuantumX CX22B-W płynnie integruje się z serią uniwersalnych wzmacniaczy QuantumX: Niezależnie czy mają być zbierane wielkości...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-