
Roboty wyszkolone przez sztuczną inteligencję, uzbrojone w narzędzia do cięcia, zaciskania i chwytania tkanek miękkich, z powodzeniem usunęły świńskie pęcherzyki żółciowe bez pomocy człowieka.
System szkolony był na nagraniach wideo przedstawiających lekarzy przeprowadzających operacje z wykorzystaniem narządów pobranych od martwych świń. Zespół pod kierownictwem ekspertów z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore przeprowadził osiem operacji ze stuprocentową skutecznością.
Roboty podczas operacji były nieco wolniejsze niż prawdziwi chirurdzy, ale pracowały bardziej płynnie i kreśliły krótsze trajektorie ruchów. Były również w stanie wielokrotnie korygować błędy w trakcie pracy, modyfikować wykorzystanie narzędzi i dostosowywać się do zmienności anatomicznej tkanek.
Maszyny potrzebowały nieco ponad pięć minut na przeprowadzenie operacji, która obejmowała 17 kroków, w tym odcięcie pęcherzyka żółciowego od połączenia z wątrobą, założenie sześciu klipsów w określonej kolejności i usunięcie samego narządu. Roboty korygowały swoje prace bez pomocy człowieka średnio sześć razy w ramach każdej z operacji.
Nowa metoda otwiera możliwość masowego powielania umiejętności najlepszych chirurgów na świecie. Technologia pozwala na pracę ze złożonymi tkankami miękkimi.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- theguardian

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak zautomatyzować każdy proces przemysłowy?
Automatyzacja procesów jest kluczem do obniżania kosztów produkcji. Nie zawsze jest to proste, bo na proces przemysłowy składa się wiele...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-