Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-01-14 | Ostatnia aktualizacja: 2008-01-14
Optymizm polskich przedsiębiorców na 6 miejscu w świecie

Optymizm polskich przedsiębiorców na 6 miejscu w świecie
Według raportu badającego nastroje przedstawicieli średnich przedsiębiorstw, w Polsce przewaga optymistów nad pesymistami wynosi 78 procent, podczas gdy jeszcze rok temu było to zaledwie 42 procent. W ciągu 5 lat polski optymizm wzrósł zatem o 110 procent.
Według rankingu przeprowadzonego przez Grant Thorton, największymi optymistami są mieszkańcy Filipin i Indii - tam przewaga optymistów nad pesymistami wynosi 95 procent. Na kolejnym miejscu uplasował się Wietnam z 87 procentową przewagą optymistów. Ostatnią pozycję zajmuje Japonia, gdzie wśród przedsiębiorców jest 44 procent więcej pesymistów niż optymistów.
Polscy przedsiębiorcy są m.in. bardziej optymistyczni od australijskich i chińskich. Zajmują pierwsze miejsce, jeżeli chodzi o wskaźniki mierzące optymizm wśród wszystkich krajów europejskich.
Najbardziej optymistycznie nastraja naszych przedsiębiorców na 2008 rok sytuacja gospodarcza i niedawna zmiana na scenie politycznej. 69 procent ankietowanych twierdzi, że głównym powodem ich optymizmu jest sytuacja gospodarcza, podczas gdy w krajach Unii Europejskiej jest to 72 procent. Dla 41 procent. przedsiębiorców powodem do optymistycznego patrzenia w przyszłość jest sytuacja polityczna.
19 procent ankietowanych przedsiębiorców wskazuje, że w swoim optymistycznym patrzeniu w przyszłość kierują się intuicją (w UE 21 procent), a 16 procent wskazuje na sytuację monetarną, związaną ze stopami procentowymi (w UE 26 procent).
W ankiecie telefonicznej przeprowadzonej pod koniec listopada 2007 roku wzięło udział 250 polskich przedsiębiorców. W tym czasie badani byli respondenci w 34 krajach świata.
Na poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Grant Thornton Polska, Andrzej Kinast powiedział, że potencjalne problemy stojące przed polską gospodarką są raczej natury wewnętrznej niż zewnętrznej. Zwrócił uwagę na zbyt niskie stopy procentowe w Polsce. Jego zdaniem, stanowią one dla naszego kraju większe zagrożenie niż sytuacja na rynku amerykańskim.
Grant Thornton International rozpoczął badanie optymizmu europejskich małych i średnich przedsiębiorstw w 1992 roku. W 2003 roku projekt został rozszerzony na międzynarodowa skalę, obejmując średnie przedsiębiorstwa.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dostępne dotacje unijne i kryteria aplikowania na lata 2021-2027
Jak rozpocząć współpracę z partnerami zagranicznymi i przekuć nasz pomysł na działanie o skali międzynarodowej? Czy istnieją rozwiązania...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-