Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-09-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-09-06
Przełom w nanometrologii

Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia, odkrywając najbardziej czułą na świecie nanocząstkę oraz odczytując informacje o niej z odległości. Nanokrysztatały tego typu mogą być wykorzystane w przyszłości w zaawansowanych technologiach światłowodowych.

Odkrycia dokonali badacze z Macquarie University, University of Adelaide oraz Peking University. Dzięki ich pracy możliwy stanie się szybki pomiar na komórkach ludzkich, na przykład dotyczący ich reakcji na wymuszenia chemiczne.

Opublikowane w Nature Nanotechnology, badania przedstawiają nowe podejście do zaawansowanej detekcji, które wykorzystuje połączenie techniki światłowodowej oraz nanokryształów, tzw. SuperDots.

„Do tej pory, pomiar pojedynczej nanoczastki wymagał umieszczenia jej wewnątrz mikroskopu.", powiedział profesor Tanya Monro, dyrektor Insytutu Fotoniki w University of Adelaide.. „Po raz pierwszy udało nam się to zrobić dzięki światłowodowi na odległość. Możemy jego włókna umieścić wewnątrz żywego organizmu, np. w ludzkim mózgu. To przełom w medycynie, który pozwoli, np. w czasie rzeczywistym podglądać zachowanie się komórek rakowych podczas terapii."

Dotychczas możliwość pomiaru pojedynczej komórki była ograniczona ze względu na zbyt małą siłę sygnału oraz zakłócenia. Na szczęście zespół inżynierów skonstruował specjalny światłowód, który to umożliwił. Podczas naświetlania światłem podczerwonym, nanokryształy SuperDots produkują światło niebieskie, czerwone i podczerwone z niespotykaną dotąd czułością. Dzięki temu udało się wyeliminować niechciane szumy.

Interdyscyplinarny zespół badawczy pracował na granicy nanotechniki, fotoniki oraz inżynierii bimolekularnej. Wspólnym wysiłkiem udało im się dokonać niezwykłego odkrycia, które może zmienić przyszłą medycynę.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
sciencedaily
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :