Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-11-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-11-26
Regionalne Forum Innowacji 2019 w ramach wydarzenia Gospodarka 4.0 – wyzwania dla biznesu i nauki
Katedra Genetyki Marka Reg.
Katedra Genetyki Marka Reg.

Piąta edycja Regionalnego Forum Innowacji realizowanego przez Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego oraz Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, odbywała się równolegle z siódmą edycją Forum Przedsiębiorczości Akademickiej (FPA), którego organizatorem był Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Głównym założeniem połączenia dwóch wydarzeń było zwiększenie oddziaływania obu inicjatyw oraz umożliwienie przekazania przedsiębiorcom treści ukierunkowanych na pokonywanie barier w obszarze transferu badań i technologii do biznesu.

SPOTKANIA BILATERALNE NAUKA-BIZNES

Pierwszym punktem programu był Brunch Nauka-Biznes, czyli giełda kooperacyjna mająca na celu kontaktowanie naukowców Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z przedstawicielami mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z województwa kujawsko-pomorskiego. Wydarzenie to cieszyło się niezwykłą popularnością. Podczas czterech 25-minutowych sesji ponad 30 uczestników odbyło prawie 40 rozmów. Wielu przedsiębiorców relacjonowało, że była to dla nich pierwsza w życiu okazja do dyskusji o perspektywach rozwoju swojego biznesu z przedstawicielami nauki, którzy chętnie podejmowali temat komercjalizacji prowadzonych badań. Liczymy na to, iż efektem rozmów będzie w niedługiej przyszłości współpraca nawiązana pomiędzy tymi dwoma sektorami, które mimo iż świetnie się uzupełniają, wciąż trudno im znaleźć wspólną ścieżkę rozwoju.

O CYFROWEJ TRANSFORMACJI MŚP

Dzisiaj pewne jest, że tak biznes, jak i nauka muszą wykazać się wieloaspektowym podejściem, aby sprostać nowym wyzwaniom. Takie wieloaspektowe podejście zostało odzwierciedlone w programie Forum Innowacji, w którym przeszliśmy od spojrzenia badacza trendów przez stanowisko praktyków już dzisiaj wdrażających konkretne rozwiązania po punkt widzenia administracji rządowej projektującej systemowe wsparcie na poziomie państwa.

„Jak skutecznie przeprowadzić cyfrową transformację MŚP?", to pytanie postawiła sobie i uczestnikom Regionalnego Forum Innowacji dr Karolina Olszewska z Uniwersytetu Wrocławskiego. Zgodnie z przewidywaniami efektywne przejście od 3.0 do 4.0 jest wieloetapowe i dotyka praktycznie każdego elementu modelu biznesowego, od redefinicji potrzeb klienta i wartości przez analizę konkurencji oraz zasobów po dostosowanie procesów projektowania, produkcji i sprzedaży. Nie jest to zatem tylko kwestia zmiany technologicznej.

Postawione w przytoczonej prezentacji tezy potwierdzili kolejni eksperci. Pani Ewa Mikos-Romanowicz, jako przewodnicząca Komisji ds. Cyfryzacji i Przemysłu 4.0 w ramach Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, reprezentująca jednocześnie Siemens Sp. z o.o., zaprezentowała podejście do kwestii transformacji i wdrażania nowych możliwości globalnego giganta. Z wystąpienia jasno wynika, że rewolucja przemysłowa 4.0 zachodzi dyfuzyjnie, gdyż firmy korzystające z rozwiązań Siemensa lub będące jego dostawcami muszą dostosowywać się do wdrażanych w tejże korporacji innowacji.

Z kolei mgr inż. Jakub Malewicz z Lean-Tech Sp. z o.o. zaprezentował wyniki analiz kosztowych robotyzacji dotyczących zarówno kwestii zakupu robotów, jak i zestawienia kosztów pracy człowieka i maszyny wykonujących te same czynności. Konkluzja potwierdza przypuszczenia, że w perspektywie kilku lat, szczególnie w przypadku stanowisk produkcyjnych, człowiek zostanie wyparty przez maszyny. Prezentację uzupełniły ciekawe przykłady zastosowania wybranych rozwiązań robotycznych, od manipulatorów po autonomiczne roboty wykorzystywane w logistyce magazynowej.

Na zakończenie pierwsze doświadczenia administracji centralnej zaprezentował Pan Jan Filip Staniłko, Dyrektor Departamentu Innowacji Ministerstwa Rozwoju (daw. Min. Przedsiębiorczości i Technologii). Z przedstawionych przez niego informacji wynika, że działania na poziomie systemowym będą koncentrować się na identyfikowaniu i standaryzowaniu kompetencji ośrodków określanych jako huby innowacji cyfrowych. Ich zadaniem będzie dostarczanie wyspecjalizowanych usług oraz integracja środowiska biznesowego z sektorem nauki i instytucjami otoczenia biznesu. Pierwszym działaniem zmierzającym w tym kierunku jest pilotażowy program ministerstwa, w którym wyłoniono 6 hubów innowacji cyfrowych, których działania w okresie 2019-2021 mają przynieść skutek w postaci wypracowanych standardów wspierania transformacji cyfrowej przedsiębiorstw.

POZNALIŚMY LIDERÓW INNOWACJI POMORZA I KUJAW PODCZAS UROCZYSTEJ GALI

Gala wydarzenia to również moment wręczenia nagród w konkursach dla innowacyjnych przedsiębiorstw i jednostek naukowych. Do tegorocznej edycji konkursu napłynęło rekordowe 70 zgłoszeń. W ramach kategorii: mikro, małe i średnie przedsiębiorstwo, przedsiębiorstwo akademickie oraz jednostka naukowa/zespół badawczy za najbardziej innowacyjne rozwiązania Kapituła Konkursowa przyznała tytuł Lidera Innowacji Pomorza i Kujaw, a także nagrody rzeczowe w postaci ekspresu do kawy PHILIPS LatteGo. Ponadto w powyższych kategoriach przyznano wyróżnienia. Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Pan Piotr Całbecki, dla projektów szczególnie wyróżniających się w skali regionu, przyznał Certyfikat: „Innowacyjna Marka Regionu InnoMaRe. Made in Kujawsko-Pomorskie". Dodatkowo przyznane zostały Nagrody Specjalne ufundowane przez Prezydentów Miast Bydgoszczy i Torunia. W tym roku przyznano również nagrodę JM Rektora UMK Prof. dra hab. Andrzeja Tretyna w ramach konkursu Innowator UMK.

Gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy w drodze konkursu zdecydowali się pokazać swoje innowacyjne produkty, usługi i technologie!

Wszystkich zainteresowanych podążaniem za innowacjami, nowymi technologiami oraz trendami w biznesie zapraszamy już teraz na kolejną edycję wydarzenia w roku 2020.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Relacje

Źródło:
TORUŃSKA AGENCJA ROZWOJU REGIONALNEGO S.A.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :