Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-06-04   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-06-04
Robot do zbierania malin
fot. pixabay
fot. pixabay

Fieldwork Robotics, spinout z brytyjskiego Uniwersytetu w Plymouth potwierdził pomyślne zakończenie testów terenowych swojego robota przeznaczonego do zbioru malin. Jeśli ten zostanie skomercjalizowany, system może pomóc w uzupełnieniu niedoboru zbieraczy owoców na Wyspach.

Według niedawno opublikowanego raportu The Guardian sezonowi pracownicy z Europy Wschodniej, którzy stanowią większość zbieraczy owoców w Wielkiej Brytanii, czują się o wiele bardziej mile widziani w krajach Europy kontynentalnej, takich jak Niemcy. Rozwój projektu prowadzonego przez dr Martina Stoelena ma za zadanie przeciwstawić się trendowi wypierającemu ich z tego rejonu.

Przedsiębiorstwo Fieldwork Robotics powstało w celu komercjalizacji technologii pozwalającej na autonomiczny zbiór malin. Zadanie to uważane jest za szczególnie trudne ze względu na podatność owoców na uszkodzenie oraz nierównomierne rozmieszczenie na krzakach, na których rosną.

Jeśli system poradzi sobie ze zbiorem malin, będzie można go łatwo dostosować do pracy z innymi owocami i warzywami. Prototyp wykrywa dojrzałe owoce za pomocą systemu kamer, by następnie wykorzystać dwa manipulatory do uchwycenia, zerwania i upuszczenia ich w kolektorze.

W sierpniu 2018 roku farma w West Sussex postanowiła przetestować system. Właśnie zakończono wstępne badania, a zebrane podczas nich dane pozwolą ulepszyć system i potencjalnie wprowadzić na rynek jeszcze w przyszłym roku.

Krótki film zamieszczony poniżej prezentuje prototyp w akcji.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
newatlas

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (4)

 • Mario

  2019-06-11 23:09

  Są obszary gdzie roboty człowieka nie zastąpią przez jeszcze wiele lat. Gdyby człowiek tak szybko zbierał to następnego dnia może wracać do domu, Pomijam jeszcze problem przemieszczania się między krzaczkami. Dlaczego w każdej dziedzinie na siłę chce się wciskać roboty? Czy nie szkoda kasy na takie bzdurne badania?!!!

 • M

  2019-06-05 12:38

  jeszcze daleka droga

 • popjus

  2019-06-05 10:47

  W tym tempie to on może buraki wyrywać albo kapustę

 • observer

  2019-06-05 10:15

  No cóż. Prędkość......

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :