Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-03-02   |  Ostatnia aktualizacja: 2021-03-02
Spawarki TIG — co trzeba o nich wiedzieć?
Spawarki TIG — co trzeba o nich wiedzieć?

Istnieje kilka rodzajów urządzeń spawalniczych, różniących się od siebie budową i metodą spawania. Jednym z najpopularniejszych i powszechnie stosowanych spawarek, są spawarki TIG. Mają one bardzo szerokie zastosowanie, umożliwiają spawania różnorodnych materiałów, takich jak stal nierdzewna czy aluminium. Przed wyborem spawarki TIG warto bliżej zapoznać się ze specyfiką jej działania, budową, a także możliwym zastosowaniem.

 

Zastosowanie i zalety spawarki TIG

Spawarki TIG mają naprawdę szerokie zastosowanie. Można ich używać między innymi do spawania przedmiotów wykonanych ze stali nierdzewnej, ale też do łączenia aluminium. Spawarki TIG pozwalają na spawanie wszystkich gatunków stali, w tym zarówno stali wysokostopowej, metali nieżelaznych, takich jak brąz czy mosiądz, a także metali kolorowych, których przykładem jest wspominane wcześniej aluminium. Co ciekawe i warte zapamiętania, to że wiele modeli spawarek TIG umożliwia spawanie metodą MMA, co czyni je jeszcze bardziej funkcjonalnymi. Dodatkowym atutem spawarek TIG jest możliwość spawania w każdej pozycji. Ponadto, podczas spawania spawarką TIG, możliwa jest precyzyjna kontrola całego procesu spawalniczego, w tym obserwacja strefy spawani, a także kontrola ilości wprowadzanego materiału dodatkowego oraz wprowadzanego ciepła.

 

Jak działa spawarka TIG?

Spawarka TIG jest to urządzenie służące do spawania ręcznego z wykorzystaniem elektrod nietopliwych. Spawarki TIG zbudowane są z takich elementów jak:
Wielofunkcyjny przewód z uchwytem TIG – jego zadaniem jest doprowadzanie prądu spawania do elektrody
Źródło prądu stałego lub przemiennego – inaczej mówiąc, jest to zasilanie spawarki
Gaz osłonowy – niezbędny do spawania metodą TIG
Źródło gazu osłonowego – butla z gazem oraz reduktorem
Przewód masowy z zaciskiem – odpowiada za łączenie spawanego przedmiotu ze źródłem prądu
Układ chłodzenia wodnego – występuje tylko w niektórych modelach spawarek TIG


Podczas spawania metodą TIG, nietopliwa elektroda wolframowa w osłonie obojętnego gazu tworzy łuk elektryczny. Łuk znajduje się między spawanym materiałem a elektrodą i sprawia, że powierzchnia materiału jest topiona. Stosowane spoiwo to najczęściej specjalny pręt spawalniczy o długości 1 metra. Wprowadzane jest on do powstałego ze stopienia materiału jeziorka spawalniczego ręcznie, gdzie również ulega stopieniu. Po oddaleniu łuku spawalniczego powstałe jeziorko krzepnie, tworząc trwałe spojenie. Do spawania metodą TIG niezbędna jest obecność obojętnego gazu np. helu lub argonu, który chroni spoinę oraz elektrodę przed utlenieniem.

 

 

Spawarka inwerotora TIG
Spawarka inwerotora TIG

Sprawdź spawarki TIG w sklepie Paton - https://paton.pl/produkty/spawarki-tig/

 

Gdzie używa się spawarki TIG?

Spawarki TIG są powszechnie stosowane w przemyśle chemicznym, spożywczym, samochodowym, a także w lotnictwie. Uzyskiwanie z ich pomocą spoiwa są najwyższej jakości, cechuje je duża wytrzymałość i bardzo rzadko zdarzają się jakiekolwiek niezgodności spawalnicze. Dzięki możliwości spawania metali o grubości mniejszej niż 1 milimetr, często używane są do spawania artystycznego.

 

Kategoria komunikatu:

Komunikat sponsorowany

Źródło:
paton.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także