Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy komunikatów INFORMACJA ARCHIWALNA
Ostatnia aktualizacja: 2009-11-17
System monitorowania przepompowni ścieków
System monitorowania przepompowni ścieków

System monitorowania przepompowni ścieków z wykorzystaniem łączności trankingowej TETRA.

W wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego zgodnego z ustawą o zamówieniach publicznych nasz firma BIAP zrealizowała umowę na wykonanie dla MPWiK Wrocław zadania obejmującego „Modernizację systemu monitorowania przepompowni ścieków do pracy w systemie trankingowej łączności radiowej w standardzie TETRA"

Przedmiotem zadania była modernizacja oprogramowania sterowników obiektowych i systemu wizualizacji w związku ze zmianą trankingowego analogowego systemu łączności radiowej MPT­1327 na cyfrowy system TETRA oraz wynikającą z powyższego zmianą sposobu organizacji transmisji danych w systemie monitorowania poprzez:
* rezygnację z implementacji protokołu transmisji radiowej MAP27 w sterownikach obiektowych SAIA i zastosowanie typowych radiomodemów pracujących w radiowej sieci trankingowej typu Tetra, z wykorzystaniem standardowego protokołu transmisji szeregowej
* wykorzystanie trybów pracy: pakietowej transmisji danych dla obiektów objętych pełnym systemem monitorowania, krótkich wiadomości tekstowych dla bezzwłocznej transmisji danych o stanie awarii, krótkich wiadomości tekstowych dla obiektów objętych uproszczonym systemem wizualizacji
* uzupełnienie systemu monitorowania o przekazywanie danych buforowanych podczas okresu, w którym obiekty nie nawiązują łączności z systemem monitorowania i przekaz tych danych podczas sesji transmisyjnej
* wykorzystanie szerokopasmowego łącza informatycznego do transmisji danych pomiędzy monitorowanymi obiektami a systemem wizualizacji, oraz łączem rezerwowym z wykorzystaniem radiomodemu na wypadek uszkodzenia łącza informatycznego.

Zadanie obejmowało modernizację oprogramowania układów sterowania 34 obiektów, których budowę oparto o sterowniki SAIA serii PCD1 i PCD2, zlokalizowanych na terenie Wrocławia i gminy Wisznia Mała oraz systemu wizualizacji składającego się ze stanowiska komputerowego, pełniącego funkcję serwera danych - Wizcon (docelowo Controll Maestro 10.0), dwóch stanowisk Wizcon View oraz serwera intranetowego Wizcon.

Modernizacja była związana z koniecznością zmiany analogowego systemu łączności trankingowej MPT-1327 na cyfrowy system trankingowy Tetra oraz zmianą sposobu organizacji transmisji danych w systemie monitorowania obiektów przepompowni ścieków.

Do tej pory transmisja danych organizowana była zgodnie z protokołem MAP-27 sieci MPT-1327 przez oprogramowanie sterowników obiektowych. Po modernizacji system łączności jest "przezroczysty" dla sterowników. Za zestawienie połączeń i organizację transmisji danych odpowiada system łączności radiowej.

Wymagało to przeprogramowania sterowników obiektowych. Zmieniony został również sposób komunikacji systemu wizualizacji. System wykorzystuje bezpośrednie łącze informatyczne z komputerem zarządzającym pracą sieci radiowej. W tym celu przeprogramowano aplikację Wizcon (docelowo Controll Maestro 10.0) do obsługi odczytu danych bezpośrednio z komputera stacji bazowej oraz wykonano łącze rezerwowe poprzez radiotelefon, na wypadek utraty łącza informatycznego. Typ systemu radiowego Tetra-Nod firmy Rohill, interfejs komunikacyjny TPG/IG.

System zrealizowano obecnie dla 32 (docelowo przewiduje się implementację do 50 obiektów)obiektów na terenie całego Wrocławia i gminy Wisznia Mała (1 obiekt w miejscowości Raków Wielki), w tym:

* 20 przepompowni ścieków z pełnym systemem sterowania oraz komunikacji z systemem nadrzędnym, opartym o układ ze sterownikiem SAlA PCD-2
* 11 przepompowni ściekó z uproszczonym układem, zrealizowanym na sterowniku SAIA PCD-1, służącym do odczytu sygnałów dwustanowych i analogowych oraz komunikacji z systemem nadrzędnym
* 3 hydrofornie z uproszczonym układem, zrealizowanym na sterowniku SAlA PCD-1, służącym do odczytu danych dwustanowych i analogowych z obiektu doprowadzonych do sterownika SAlA PCD-2.


Nasza firma w roku 1999 wygrała przetarg i wykonała cały poprzedni system monitorowania przepompowni ścieków w oparciu o protokół MAP27. Wykonaliśmy wtedy sprzęg komunikacyjny wykorzystując kanał łączności radiotelefonicznej działający w ramach systemu trankingowego o standardzie MPT 1327 z wykorzystaniem protokołu komunikacyjnego MAP 27. Istotną cechą wykonanego rozwiązania było bezpośrednie podłączenie sterowników firmy SAIA z radiem, bez stosowania dodatkowych sprzętowych konwerterów lub modemów. Zostało przez nas wykonane autorskie rozwiązanie protokołu transmisji radiowej opartego o MPT­1327 w sterowniku SAIA.

Została wykonana Centralna Stacja Monitoringu w oparciu o system Wizcon.

Zostało również wykonane uniwersalane oprogramowanie do sterowania i monitorowania przepompowni ścieków, które zostało uruchomione w przepompowniach ścieków objętych systemem monitorowania.

W kolejnych latach 1999 - 2007 wykonaliśmy i uruchomiliśmy większość z w/w modernizowanych aplikacji zarówno programów sterowników: przepompowni ścieków, hydroforni jak również całości systemu dyspozytorskiego Wizcon.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.