Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-10-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-10-25
Technologia pomaga ludziom z ALS
fot. pixabay
fot. pixabay

Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) powoduje, że ludzie tracą kontrolę nad mięśniami - niestety często powoduje to również utratę zdolności mówienia. Nowe urządzenie noszone może pomóc chorym nadal komunikować się z bliskimi.

W związku z tym, iż ALS często wpływa również na kończyny chorego, pisanie wiadomości również nie zawsze się sprawdza. Dotychczas podejmowano próby pomiaru aktywności elektrycznej nerwów kontrolujących mięśnie twarzy. W taki sposób subtelne drgania policzków lub inne celowe ruchy twarzy mogły być używane do przekazywania prostych, wstępnie zaprogramowanych komunikatów.

Takie systemy wydają się jednak być stosunkowo nieporęczne, a według naukowców z MIT nie są one także dostatecznie dokładne w identyfikowaniu określonych ruchów. Szukając bardziej przystępnej i niezawodnej alternatywy, badacze stworzyli elastyczne, rozciągliwe i niedrogie urządzenie, które jest tymczasowo umieszczane na skórze twarzy. Nie rzuca się ono w oczy i podobno można je uczynić prawie niewidocznym, nakładając warstwę makijażu.

cFaCES to narzędzie, które składa się z czterech czujników piezoelektrycznych wykonanych z azotku glinu, które są osadzone w cienkiej warstwie silikonu. Gdy użytkownik uśmiecha się, porusza policzkiem lub wykonuje inne ruchy twarzy, towarzyszące temu odkształcenia skóry generują nacisk na jeden lub więcej czujników.

Sensory reagują wytwarzaniem prądu elektrycznego, który jest mierzony przez przenośną jednostkę przetwarzającą. Różne natężenia prądu są związane z różnymi ruchami, które z kolei są wykorzystywane do przekazywania dedykowanych wiadomości.

W testach przeprowadzonych na dwóch pacjentach z ALS wykazano, że technologia z dokładnością 75% rozróżnia trzy wyrazy twarzy: uśmiech, zaciśnięte usta oraz otwarte usta. Zarówno dokładność, jak i liczba możliwych do zidentyfikowania gestów twarzy powinny rosnąć wraz z dalszym rozwojem systemu.

Szacuje się, że po wprowadzeniu na rynek urządzenie może kosztować zaledwie 10 dolarów amerykańskich. cFacES jest przedstawiony na poniższym filmie, a artykuł na temat badań nad jego opracowaniem opublikowano w Nature Biomedical Engineering.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
newatlas
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :