Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-06-09 | Ostatnia aktualizacja: 2011-06-09
Termometr mierzy dźwiękiem

Termometr mierzy dźwiękiem
Termometr wykorzystuje zjawisko zmiany prędkości rozchodzenia się fal dźwiękowych w zależności od temperatury. Im cieplejsze powietrze, tym szybciej rozchodzą się fale. Urządzenie takie mogłoby zastąpić tradycyjne termometry przy pomiarach ekstremalnych temperatur, w których te ostatnie tracą na precyzji.
„Potencjalne zastosowania obejmują nieprzyjazne środowiska, jak wnętrze pieca, w którym temperatura przekracza tysiąc stopni Celsjusza.” – stwierdził Michael de Podesta z NPL, który kieruje badaniami nad akustyczną termometrią. „Każdy kontaktowy termometr wykorzystany w tym środowisku traci swe walory umieszczony w ochronnej tubie. Tymczasem termometr akustyczny składa się właśnie z pojedynczej tuby.” – dodał.
Termometr akustyczny przesyła fale dźwiękowe z głośnika umieszczonego na jednym końcu przez wypełnioną gazem tubę, do mikrofonu umieszczonego na drugim końcu. Mierząc czas jaki zajmuje fali dźwiękowej przejście przez tubę, można obliczyć temperaturę.
„Zasada jest bardzo prosta, ale jej zastosowanie już dość skomplikowane.” – stwierdził Rob Simpson z NPL. „Trudność polega na wygenerowaniu dźwięku oraz jego zarejestrowaniu.” – dodał.
Termometria akustyczna stanowi niedrogą, a solidną alternatywę dla istniejących instrumentów. Urządzenia tego typu mogłyby znacząco zredukować konieczność częstej wymiany i kalibracji przyrządów, co pozwoliłoby obniżyć koszty.
W temacie:
Testy systemu monitorowania granicy amerykańsko meksykańskiej
Nowe systemy monitorowania konstrukcji
Automatyczny system wykrywania mikropęknięć w szybach
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Physorg

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Miareczkowanie - co to jest?
Miareczkowanie to technika analityczna umożliwiająca oznaczenie ilościowe określonej substancji (analitu) rozpuszczonej w próbce. Opiera się ona...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-