Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-12-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-12-22
Testy systemu monitorowania granicy amerykańsko meksykańskiej
Testy systemu monitorowania granicy amerykańsko meksykańskiej
Testy systemu monitorowania granicy amerykańsko meksykańskiej
Inżynierowie z University of Arizona College of Engineering testują powstały w Wielkiej Brytanii system, który mógłby posłużyć do ciągłego monitorowania granicy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem.

Skonstruowany przez brytyjską firmę Fotech Solutions system monitorowania granicy nazwany Helios składa się ze światłowodów, laserów oraz detektorów. A dokładniej, jest to rozproszony czujnik akustyczny wykorzystujący zjawisko optycznego rozproszenia wstecznego.

W praktyce, system wysyła poprzez światłowody zakopane w ziemi impulsy laserowe. Niewielkie wibracje powodowane przez poruszające się po powierzchni tuż na zakopanymi światłowodami obiekty delikatnie odkształcają je. Odkształcenie to powoduje zmianę impulsów laserowych, która wychwytywana jest przez detektor znajdujący się końcach przewodu.

Helios jest na tyle czuły, by wykryć psa, a przy tym jest w stanie rozróżnić człowieka, konia czy ciężarówkę. System ten można tak ustawić, by ignorował małe zwierzęta. Jest on też w stanie określić czy wykryty człowiek idzie, biegnie, czy może kopie; i którym kierunku.

System pozwala natychmiast wskazać lokalizację wykrytego obiektu z dokładnością do jednego metra przy długości światłowodu na poziomie 50 kilometrów.

Te długie na 50 kilometrów światłowody, z których każdy wyposażony jest w detektor, mogą być łączone w rozległe sieci. To ważne, gdyż granica pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem liczy aż 3169 kilometrów długości. Trudno jest dziś oszacować koszt takiej instalacji, jednakże według jej twórców, i tak będzie on dalece niższy niż koszt stalowej siatki, sieci samodzielnej sieci czujników czy wirtualnych ogrodzeń.

Fotech pracuje obecnie nad zautomatyzowaniem działania systemu Helios. Gdy w perspektywie czasu powstanie baza danych sygnałów, zaawansowane oprogramowanie rozpoznające mogłoby automatycznie identyfikować wykryte przez system obiekty.

Amerykańska firma Zonge podpisała z Fotech dwuletnią umowę na stworzenie opartej na nowym systemie instalacji ochrony granicy. Kolejnym krokiem jest rozmieszczenie prototypowej instalacji na często przekraczanych odcinkach granicy.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także