
Artystka wizualna Sougwen Chung współpracuje w ramach swoich odważnych projektów z robotami.
Zaczęło się to kilka lat temu, kiedy wykorzystała oprogramowanie open source do stworzenia manipulatora, który znajdował się tuż obok niej i kopiował jej ruchy za każdym pociągnięciem pędzla. Wkrótce okazało się, że ramię o nazwie DOUG_1 posiada ograniczenia mechaniczne i technologiczne, które czyniły próby naśladowania artystki niedoskonałymi.
Według Chung właśnie ta niedoskonałość sprawiła, że współpraca stała się bardziej interesująca. Zmuszając się do pracy w czasie rzeczywistym, maszyna w pewien sposób interpretowała jej zamiary. Od tego czasu w artystycznym życiu Chung pojawiły się dwie kolejne iteracje projektu DOUG. Kolejna z nich opierała się o sztuczną sieć neuronową, która nauczyła się stylu malarki dzięki analizie jej dwudziestoletniej twórczości.
Chung postanowiła jednak pójść o krok dalej. Trzecia odsłona przedsięwzięcia okazała się grupą dwudziestu robotów, którym pozwolono spojrzeć na świat z perspektywy publicznie dostępnych kamer zainstalowanych bądź używanych na terenie Nowego Jorku. Tym samym wizja artystki na temat połączenia sztuki i sztucznej inteligencji diametralnie zmieniła sposób myślenia o malarstwie pejzażowym.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- irishtimes

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czy automatyzacja procesów produkcyjnych i logistycznych to dobry kierunek...
Rosnący dzięki e-handlowi popyt na towary stymuluje rozwój nowoczesnych systemów logistycznych i intralogistycznych. Klasyczne rozwiązania...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-