Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-12-30
– AP Automatyka – kompaktowy rejestrator wilgotności i temperatury

Kontrola wilgotności względnej i temperatury powietrza jest zagadnieniem, z którym można spotkać się w ogólnie rozumianym przemyśle (hale produkcyjne, hale magazynowe, laboratoria), ale również w innych aplikacjach (muzea, galerie, archiwa). Często użytkownicy szukają prostego rozwiązania, które zapewni pomiar z dokładnością nie gorszą niż ±3 %RH oraz ±0.5 ⁰C, nie będzie wymagał zasilania sieciowego (zasilanie bateryjne – łatwość jego instalacji, bez żadnego okablowania) i umożliwi wyświetlanie aktualnych wartości oraz rejestrację danych pomiarowych (datę, godzinę oraz wilgotność i temperaturę). Dodatkowym atutem jest niska cena takiego urządzenia.
Firma ROTRONIC, która uważana jest za jednego z liderów w zakresie pomiarów wilgotności i temperatury, wprowadziła do oferty bardzo kompaktowy rejestrator – HL-1D – który spełnia wyżej wymienione wymogi użytkowników.

 

r2.png
Rys. 1. Rejestrator wilgotności i temperatury HL-1D.

WŁAŚCIWOŚCI ROZWIĄZANIA:

  • Rejestrator HL-1D umożliwia rejestrację wyników (data, godzina, zmierzone wartości %RH i ⁰C) na wbudowanej karcie pamięci, wizualizację pomiarów na wyświetlaczu LCD (2 linie tekstu – jedna dla ⁰C, druga dla %RH, rozdzielczość 0.1) oraz alarmowanie poprzez zapalenie diody LED na obudowie.
  • Rejestrator HL-1D posiada zintegrowaną sondę pomiarową wilgotności względnej i temperatury. Każdy rejestrator dostarczany jest zawsze z fabrycznym certyfikatem wzorcowania. Na specjalne zamówienie możemy dostarczyć w komplecie z rejestratorem świadectwo wzorcowania ze znakiem PCA (wzorcowanie wykonane w akredytowanym laboratorium w Polsce).
  • Zakres pomiarowy rejestratora HL-1D: 0...100 %RH, -20...70°C.
  • Dokładność pomiarów rejestratora HL-1D: ±3.0%RH, ±0.3⁰C, przy t = 23⁰C±5⁰C.
  • Kompaktowe wymiary rejestratora: 90 x 60 x 23 mm
  • Rejestrator zasilany jest z baterii typu CR2 (jedna bateria dostarczana jest w komplecie z rejestratorem; bateria tego typu jest ogólnodostępna na rynku). Producent określa żywotność baterii na 3 lata, przy pracy w standardowych warunkach otoczenia (temperatura pokojowa) i przy rejestracji pomiarów z interwałem co 5 minut.
  • Rejestrator posiada interfejs USB, który umożliwia komunikację z komputerem PC (przewód USB dostarczany w komplecie z urządzeniem).

 

r1.png
Rys. 2. Rejestrator wilgotności i temperatury HL-1D (widok tylnej części obudowy).

  • W tym rozwiązaniu komputer PC (z dedykowanym oprogramowaniem HW4-Lite dostarczanym za darmo w komplecie z urządzeniem) jest wykorzystywany tylko w czasie zmiany ustawień rejestratora HL-1D i/lub odczytu danych z jego wewnętrznej pamięci.
  • Program HW4-Lite umożliwia konfigurację rejestratora (m.in. zmianę częstotliwości rejestracji danych pomiarowych), odczyt danych pomiarowych z pamięci rejestratorów (odczyt ręczny, wywołany przyciskiem; zapis m.in. do pliku Excela) oraz wizualizację wyników pomiarów w postaci tabel i przebiegów.
  • Warto dodać, że rejestrator jest zgodny z FDA 21 CFR Part 11 oraz GAMP (istotne m.in. dla aplikacji związanych z branżą spożywczą i/lub farmaceutyczną).

Właściwości programu HW4-Lite oraz rejestratora HL-1D najlepiej obrazuje film pokazowy, dostępny na stronie internetowej firmy AP Automatyka – link:


http://apautomatyka.pl/index.php/automatyka-procesowa-hvac/item/all/67...

 

Promocyjna cena tego rejestratora, obowiązująca do wyczerpania stanów magazynowych to 299 PLN NETTO.

Autor:
AP Automatyka
Dodał:
AP Automatyka S.C.