Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-01-17
Elektryczny wózek widłowy - jak sprawdza się zimą?

Elektryczne wózki widłowe to niezwykle użyteczne maszyny, które coraz częściej można spotkać w dużych i średnich przedsiębiorstwach zajmujących się transportem czy logistyką. Zanim przystąpi się do zakupu, warto poznać specyfikację oraz najważniejsze informacje dotyczące wózków widłowych z napędem elektrycznym np. to, jak urządzenia tego typu radzą sobie z pracą w ujemnych temperaturach.

 

elektryczny-wózek-jak-sprawdza-się-zimą 1.jpg

 

Dlaczego napęd elektryczny?

Wielu przedsiębiorców podejmując decyzję o wyborze wózka widłowego pod uwagę bierze 2 główne rodzaje- wózki z napędem elektrycznym lub z napędem spalinowym. Jak pokazuje trend, od kilku lat znacząco wzrasta liczba wybieranych wózków elektrycznych. Dlaczego?

  • elektryczne wózki widłowe to przede wszystkim urządzenie ekologiczne. W przeciwieństwie do wózków widłowych spalinowych - widlaki elektryczne nie generują groźnych dla otoczenia spalin - dzięki temu można wykorzystywać je wewnątrz budynków;
  • stabilna konstrukcja oraz wytrzymałe osłony silnika umożliwiają elektrycznym wózkom widłowym pracę również na zewnątrz. Jeśli ponadto dysponują one zabudowaną kabiną to mogą być z powodzeniem eksploatowane również w trakcie niesprzyjających warunków atmosferycznych - takich jak deszcz czy śnieg.
  • ponadto takie rozwiązanie jest po prostu ekonomiczne.

Elektryczne wózki widłowe nowych generacji są niedrogie w utrzymaniu a ich koszty zakupu zwracają się w krótkim czasie*.

*w zależności od intensywności codziennej pracy urządzeń

 

wózki-widłowe-elektryczne-rodzaje 1.jpg

 

Elektryczne wózki widłowe - rodzaje

Mówiąc o typowych wózkach widłowych czołowych (a nie o wszystkich urządzeniach napędzanych elektrycznie, bo należą do nich także wózki wysokiego składowania czy wózki paletowe z napędem) wyróżnia się 2 rodzaje maszyn:

  • wózki widłowe elektryczne 4-kołowe
  • elektryczne wózki widłowe 3-kołowe.

Spośród obydwu typów te pierwsze są zdecydowanie częściej spotykane, natomiast drugi typ - choć rzadziej wybierany, cechuje lepsza zwrotność i większe przystosowanie do pracy w wąskich korytarzach roboczych.

 

Wózek widłowy elektryczny - możliwości

Wózki widłowe elektryczne w codziennej pracy podczas składowania oraz przewożenia ładunków nie ustępują ani na krok wózkom spalinowym zarówno pod względem udźwigu, jak i maksymalnej wysokości podnoszenia ładunków.

Najczęściej wykorzystywane w magazynach są wózki o udźwigu od 1,5 do 3 ton, które przeznaczone są do obsługi palet z towarami. Pod względem wysokości unoszenia - rodzaj urządzenia oraz typ masztu (simplex lub duplex) dostosowane są do oczekiwań klientów oraz wysokości regałów, które przyjdzie im obsługiwać. Zazwyczaj wykorzystuje się je do składowania ładunków na wysokościach do około 4 metrów. Z towarami składowanymi powyżej radzą sobie wózki widłowe wysokiego składowania.

 

Obsługa wózków widłowych elektrycznych zimą

Współcześnie, przedsiębiorcy zabiegają o to, aby wybierane przez nich urządzenia były jak najbardziej uniwersalne i wszechstronne. Dotyczy to nie tylko szerokiego zakresu wykonywanych prac, ale również tego, w jakich warunkach mogą wykonywać zadania urządzenia.

Jak wspomniano, wózki widłowe elektryczne nadają się do pracy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Co jednak w zimie, gdy na dworze panują ujemne temperatury? Nie szkodzi! Elektryczny wózek poradzi sobie nawet i w tej sytuacji. Co więcej - podczas niskich temperatur lepiej (i bezpieczniej) korzystać z pomocy urządzeń z napędem elektrycznym niż np. wózków gazowych, w których to przypadku należy zwracać szczególną uwagę na poziom gazu w butli, tak aby zbyt mała ilość nie uległa zamarznięciu. Warto jednak pamiętać, iż do pracy na zewnątrz należy kierować urządzenia z zabudowaną kabiną, wyposażone w system ogrzewania.

 

obsługa wózków widłowych zimą 1.jpg

 

Jak natomiast przystosowane są koła wózków do poruszania się na śliskim podłożu? Otóż opony pneumatyczne czy superelastyczne nie radzą sobie aż tak dobrze na oblodzonym podłożu. Jednak są sposoby także i na to:

  • na oponach superelastycznych należy zamontować wkręcane kolce, na których można wjeżdżać także do budynków, bez konieczności uprzedniego ich demontażu;
  • z kolei na opony pneumatyczne - do pracy na zewnątrz trzeba nałożyć łańcuchy, które jednak muszą być ściągane przed wjazdem do budynku.

Z technicznego punktu widzenia większą oszczędnością czasu jest wykorzystanie opon superelastycznych i jednorazowy montaż kolców. Jednak rozwiązanie to jest zdecydowanie droższe, dlatego też nie każdy może się na nie zdecydować.

Ostatnią kwestią dotyczącą tego, jak wózki widłowe elektryczne radzą sobie na zewnątrz budynków jest kwestia ich parkowania w trakcie przerw od pracy. W tym przypadku bardzo istotne jest, aby każde urządzenie - bez względu na zastosowany napęd, posiadało miejsce postojowe wewnątrz budynku czy hali. Miejsce takie powinno być zadaszone, osłonięte przed wiatrem, a przede wszystkim suche. Jest to konieczne i wymagane, aby zapewnić wózkom widłowym dobry stan techniczny i długą żywotność.

 

Co, gdy wózek widłowy elektryczny się psuje?

Każdy, nawet najlepszy elektryczny wózek widłowy może ulec czasem awarii. Czy to wskutek nieprzewidzianego zdarzenia czy po prostu w wyniku wyeksploatowania części. Co wtedy? Oczywiście należy jak najszybciej zgłosić usterkę do konserwatora wózków lub serwisu wózków widłowych, gdzie specjaliści zajmą się naprawą i usunięciem nieprawidłowości.

Stanowczo zabronione jest wykorzystywanie niesprawnego lub uszkodzonego wózka widłowego. Dotyczy to wszystkich jego części - w tym także wideł. Jeśli na widłach pojawiają się wybrzuszenia czy pęknięcia (lub też widły zostaną wygięte) konieczna jest wymiana tych elementów na nowe.

Całkowita sprawność urządzenia to nie tylko kwestia wydajnego przewozu materiałów, ale także bezpieczeństwa, które musi być zagwarantowane operatorom i pracownikom magazynów.

 

wozek-widlowy-elektryczny-podsumowanie 1.jpg

 

Elektryczny wózek widłowy - podsumowanie

Wózki widłowe elektryczne cieszą się dużą popularnością. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że te urządzenia są niezwykle praktyczne, ekonomiczne a przy tym nadają się do pracy w każdych warunkach. Zimą, gdy temperatura spada poniżej 0, a konieczne jest rozładowanie ciężarówek czy rozmieszczenie ładunków na zewnątrz magazynów - także można skorzystać z pomocy wózków z napędem elektrycznym. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu im właściwego zabezpieczenia opon, ogrzewania oraz miejsca postojowego.

Źródło:
Materiał nadesłany