Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-11-27
Wózek elektryczny wysokiego składowania - czyli czym jest reach truck?

Najbardziej popularne urządzenia do magazynowania i składowania wysokiego to oczywiście niezastąpione elektryczne wózki reach truck. Dosłownie nie mają sobie równych w wymagających pracach z zakresu składowania czy kompletowania. A przedsiębiorcy cenią sobie ich wydajność, połączoną z ekonomiczną i skuteczną pracą.

 

w1.jpg

 

Pojazdy z napędem elektrycznym - najlepsze w obsłudze magazynów

W zamkniętych magazynach, halach czy dużych przedsiębiorstwach najczęściej korzysta się z urządzeń o napędzie elektrycznym, które dają możliwość bezpiecznej pracy nawet w słabiej wentylowanych pomieszczeniach. Są to zarówno wózki widłowe elektryczne, wózki paletowe elektryczne a także - wspomniane tytułowe - wózki widłowe wysokiego składowania. W przeciwieństwie do maszyn z napędem spalinowym mogą one pracować w każdych warunkach, także w transporcie, który odbywa się jednocześnie z ruchem pieszych.

Zróżnicowanie dostępnych na rynku urządzeń sprawia, że przedsiębiorcy znaleźć mogą nie tylko sprzęt, który sprawdza się w transporcie poziomym, ale również taki, który poradzi sobie z łatwością w transporcie pionowym. Szczególnie prym wiodą w tym przypadku właśnie wózki widłowe wysokiego składowania, które z założenia przeznaczone są do obsługi regałów magazynowych na wysokości kilku- kilkunastu metrów.

 

w2.jpg

 

Wózki wysokiego składowania – prawdziwe reach trucki

Dlaczego wózki widłowe wysokiego składowania określa się zamiennie mianem "reach truck'ów"? Wynika to zarówno z budowy, jak i z zastosowania urządzeń. Z angielskiego "reach" tłumaczy się jako dosięgać/ sięgać natomiast "truck" to wózek (w domyśle widłowy) - jest to określenie, które jak najbardziej tyczy się wózków wysokiego składowania, które są w stanie dosięgnąć do najwyższych regałów.

Inną zamiennie stosowaną nazwą na wózek elektryczny wysokiego składowania, z którą można się spotkać są - wózki boczne. W tym przypadku określenie odnosi się do tego, jak skonstruowane są maszyny. W przeciwieństwie do wózków czołowych, które posiadają karetkę masztu oraz kabinę operatora umieszczone w jednej linii, na wprost kierunku jazdy; wózki wysokiego składowania mają karetki z masztem umieszczone prostopadle do kabiny operatora. Przez tego typu niecodzienną budowę urządzenia tego typu nie tylko mogą pracować na dużych wysokościach ale także z łatwością obsługiwać ładunki w wąskich korytarzach.

 

Praca na wózkach wysokiego składowania

Warto pamiętać, że na wózki z mechanicznym napędem wykorzystywane w magazynach wysokiego składowania konieczne jest posiadanie uprawnień. Są one wydawane jedynie osobom pełnoletnim, które przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego zdadzą egzamin dotyczący wiedzy na temat urządzeń podnośnikowych oraz wykażą się umiejętnościami praktycznymi polegającymi na obsłudze urządzenia (przygotowanie do jazdy, jazda, pokonywanie przeszkód, pobieranie i podnoszenie ładunków za pomocą wideł).

Niedozwolona jest obsługa wózków widłowych przez nieupoważnione do tego osoby lub pracowników, których ważność uprawnień na wózki widłowe już wygasła. Wynika to zarówno z przepisów, jak i ze względów bezpieczeństwa. Gdy dojdzie do sytuacji, w której wózek widłowy obsługiwać będzie osoba nieposiadająca uprawnień, zarówno ona, jak i cała firma będzie musiała liczyć się z konsekwencjami kar finansowych, jakie mogą zostać nałożone przez Urząd Dozoru Technicznego.

 

w3.jpg

 

Wydajne wózki widłowe wysokiego składowania

Wózki wysokiego składowania napędzane są energią elektryczną, która swoje źródło bierze w ładowanych wymiennych akumulatorach. Ich wykorzystanie jest w pełni bezpieczne, a dzięki dużej pojemności, wózek z naładowanym akumulatorem bez najmniejszych problemów może wydajnie pracować przez całą zmianę. W trakcie pracy nie zmniejsza się tempo pracy ani nie spada wydajność urządzenia (o ile jest w pełni sprawne).

Ponadto, niepodważalny atut wózków widłowych wysokiego składowania to niewielki promień skrętu, który wraz z bocznym umiejscowieniem karetki i masztu ma niebagatelny wpływ na płynność jazdy wózków pomiędzy regałami, w wąskich korytarzach czy w miejscach, gdzie poruszają się także piesi pracownicy i/lub inne pojazdy. Niewielka konstrukcja umożliwia pojazdom płynne i bezpieczne wykonywanie przejazdów zarówno bez, jak i z ładunkiem na widłach.

 

Systemy zwiększające bezpieczeństwo wózków wysokiego składowania

Podczas wykonywania operacji składowania wysokiego na regałach czy też w trakcie transportu długich ładunków (czym również zajmują się wózki widłowe boczne) bardzo istotne jest bezpieczeństwo. Wózki widłowe wysokiego składowania posiadają liczne systemy zabezpieczające, które gwarantują bezpieczne podnoszenie oraz stabilne utrzymywanie ładunków nawet na dużej wysokości podnoszenia.

Ponadto, wózki wyposażone są również w czysto techniczne zabezpieczenia i udogodnienia, takie jak np. metalowy, solidny daszek - chroniący operatora, jak i zapewniający dobrą widoczność w trakcie podnoszenia.

 

w4.jpg

 

Wózek wysokiego składowania - najwyższa jakość, największe możliwości

Wózki widłowe wysokiego składowania to urządzenia, które nie mają sobie równych pod względem wysokości podnoszenia wśród pozostałych maszyn magazynowych. Jak sama nazwa wskazuje można wykorzystywać je do rozmieszczania towarów na paletach w magazynach wysokiego składowania ale równie dobrze sprawdzą się podczas podnoszenia i transportu długich ładunków. Ich stabilna konstrukcja oraz duże parametry gwarantują wydajną pracę przebiegającą w bezpiecznych warunkach.

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji