Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-09-14
KURTYNA BEZPIECZEŃSTWA ERGONOMICZNYM ROZWIĄZANIEM AUTOMATECH

Bezpieczeństwo ludzi i maszyn

Proces produkcji większości materiałów codziennego użytku, przebiega w sposób znacznie odbiegający od tego, jak większość z nas sobie taki proces wyobraża. Wiele artykułów produkowanych jest w ogromnych arkuszach, aby następnie zostać podzielonymi na mniejsze, dostępne na sklepowych półkach formy. Płyty, z których tworzy się szafki o szerokości 60 i wysokości 40 cm, przed podzieleniem mają ponad 5 metrów długości, serwetki przed podzieleniem są niekończącą się wstęgą miękkiej bibuły, a makaron, zanim przyjmie formę cienkiej nitki, jest wielką, ciężką i grubą wstęgą ciasta.

Nie inaczej jest w przypadku materiałów ściernych, które kupujemy najczęściej w formie pojedynczych krążków czy arkuszy formatu A4. Początkowo jednak są długimi wstęgami, odwijanymi z ogromnych rolek i dzielonymi na specjalnych maszynach, krojących wstęgi na określonej długości pasy. Nawet po takim podziale, pasy te, przed dalszą obróbką, odkładane są przez krojącą je maszynę na stoły o długości ponad 10 metrów, wyposażone w kółka. Dzięki temu, że stoły są mobilne, można bez dodatkowych maszyn, szybko i sprawnie wymienić zapełniony stół, wygodnie transportując pocięte pasy na kolejne stanowisko.

Co jednak z zabezpieczeniem maszyny?
Ponad 10 metrowej długości wygrodzenie ruchome byłoby ekstremalnie trudne do wykonania i bardzo kosztowne. Wymagałoby szczególnej dbałości i uwagi. Jako rozwiązanie alternatywne względem wygrodzenia mechanicznego w jednej z firm, w której AUTOMATECH realizował projekt, raport z audytu bezpieczeństwa wskazał kurtyny bezpieczeństwa, jednak ze względu na konieczność zainstalowania ich w bliskiej odległości od maszyny, musiały to być kurtyny o rozdzielczości 14 mm. Firma AUTOMATECH dostarczyła więc jedyne dostępne na rynku rozwiązanie dla tego typu problemów.

Produkowane przez Panasonic kurtyny serii SF4D-F, są kurtynami które przy rozdzielczości 14 mm, posiadają zasięg aż do 12 metrów, a w rozdzielczości 30 mm (SF4D-H) aż 15 metrów.
Zastosowanie kurtyn serii SF4D okazało się nie tylko znacznie tańszym od budowy wygrodzenia mechanicznego, ale także pozwalającym na sprawniejszą i szybszą wymianę zapełnionego wózka i wstawienie nowego. Ponadto, było rozwiązaniem dalece bardziej ergonomicznym, nie obciążając pracowników dodatkową czynnością otwierania ogromnego wygrodzenia. Ponieważ klientem dla tej aplikacji była firma o wzorowym podejściu do kwestii bezpieczeństwa rozwiązanie to, oczywiście poprzedzone wymaganymi pomiarami dobiegu maszyn, zastosowane zostało z powodzeniem na wszystkich tego typu maszynach w zakładzie.
Kup kurtynę bezpieczeństwa na www.automatechsklep.pl

KONTAKT Z AUTOMATECH
Zachęcamy do kontaktu z naszymi inżynierami:

Tel. (22) 753 24 80, (22) 753 24 61

Mail: biuro.warszawa@automatech.pl ; zamowienia@automatech.pl

Zespół Automatech

www.automatech.pl

www.automatechsklep.pl

www.bezpieczenstwo-maszyn.com

Autor:
Automatech
Dodał:
AUTOMATECH Sp. z o.o.