Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-10-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-10-17
Bardzo nerwowy robot
fot. pixabay
fot. pixabay

W ramach badań, które łączą ze sobą głębokie zrozumienie biologii zwierząt o miękkich ciałach, takich jak dżdżownice oraz postępy w rozwoju materiałów i technologii elektronicznych, naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Chin opracowali robotyczne urządzenie wyposażone w rozciągliwy tranzystor, który umożliwia wykonywanie funkcji neurologicznych.

Cunjiang Yu, profesor inżynierii mechanicznej na Uniwersytecie w Houston powiedział, że ich praca stanowi znaczący krok w kierunku rozwoju protetyki. Opracowana technologia mogłaby pozwolić bezpośrednio łączyć się z nerwami obwodowymi w tkankach biologicznych, zapewniając funkcje neurologiczne sztucznym kończynom. Daje również szansę na postęp w zakresie rozwoju miękkich neurorobotów zdolnych do przetwarzania informacji i dokonywania autonomicznych wyborów.

Ich odkrycia mają bezpośredni wpływ na neuroprotetykę, a także na rozwój obliczeń neuromorficznych - nowej technologii, która może umożliwić przetwarzanie dużych ilości informacji przy użyciu niewielkich ilości energii przez urządzenia naśladujące zachowania elektryczne sieci neuronowych.

Zainspirowani naturą naukowcy zaprojektowali sztuczne tranzystory synaptyczne - czyli tranzystory, które działają w spośób podobny do neuronów - które działają nawet po rozciągnięciu ich aż o 50%. Chociaż wynikająca z tego funkcja neurologiczna jest mniej wyrafinowana niż w przypadku wykazywanej przez biologiczne neurony, jest to pierwszy krok w kierunku budowy bardziej rozwiniętych systemów.

Rozciągliwy tranzystor opisany przez badaczy wykazuje możliwości podobne do prezentowanych przez synapsy biologiczne. Zbudowany przez naukowców miękki neurorobot został wyposażony w opartą o niego zintegrowaną neurologicznie skórę sensoryczną, która pozwala mu wchodzić w interakcje ze środowiskiem zewnętrznym.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
sciencedaily
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także