Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-12-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-12-23
Czym jest tensometr foliowy?
Czym jest tensometr foliowy?

Tensometry foliowe znajdują swoje zastosowanie jako sprawdzona technologia sensoryczna w wielu dziedzinach na całym globie. W tym artykule możesz się dowiedzieć, czym jest tensometr foliowy i oraz jakie na rynku.

 

Tensometry foliowe znajdują swoje zastosowanie jako sprawdzona technologia sensoryczna w wielu dziedzinach na całym globie.

W tym artykule możesz się dowiedzieć, czym jest tensometr foliowy i oraz jakie na rynku.

 

Tensometry foliowe

Tensometr foliowy to czujnik do pomiaru względnych zmian długości materiału (odkształcenia) w wyniku przyłożonych sił. Odkształcenie jest klasyfikowane jako ściskanie lub rozciąganie i jest zależne głównie od elastycznych właściwości badanego materiału. Naprężenie dodatnie odnosi się do sytuacji, w których elementy mechaniczne uległy wydłużeniu, natomiast naprężenie ujemne opisuje materiały ściśnięte.

 

Pomiar tensometrów foliowych – zasady działania

Tensometry foliowe służą do określania wartości i kierunku odkształcenia. Uzyskuje się to dzięki drabince pomiarowej, która jest zwykle instalowana na powierzchni materiału w celu zmierzenia występującego odkształcenia jako funkcji zmiany rezystancji elektrycznej w stosunku do nominalnej rezystancji tensometru i jego współczynnika czułości.

Tensometr rejestruje ściskanie jako zmniejszenie swojej rezystancji elektrycznej, a wydłużenie jako jej wzrost.

Aby sprawnie obliczyć naprężenia materiału wartości odkształceń są sprzężone z właściwościami fizycznymi materiału, takimi jak moduł Younga (prawo Hooke'a).

Alternatywnymi zastosowaniami tensometrów są przetworniki tensometryczne, takie jak: przetworniki wagi, siły, momentu obrotowego i ciśnienia.

Istnieją tysiące różnych tensometrów foliowych dostępnych w HBM, w tym formaty: liniowy, rozetowy, skrętny/ścinany, pełen mostek i łańcuchy tensometryczne.

Liniowe tensometry są preferowane do pomiaru odkształceń w jednym kierunku,

Tensometry rozetowe mają podwójne drabinki pomiarowe do pomiarów odkształceń pod kątem 90°C i do pomiaru naprężenia dwuosiowego,

Tensometry skrętne mają unikatowe drabinki pomiarowe do określania naprężeń ścinających prętów skręcanych,

Tensometry liniowe podwójne wyposażone są w równoległe drabinki pomiarowe do pomiaru naprężeń prostopadłych w belkach zginanych

Tensometry typu pełen mostek wyposażone są w 4 zintegrowane drabinki pomiarowe do pomiarów naprężeń ścinających w prętach rozciąganych i ściskanych,

Łańcuchy tensometryczne wyposażone są w wiele mniejszych drabinek pomiarowych w celu pomiaru gradientów siły ścinającej na mostku pomiarowym.

 

Wykorzystanie tensometrów w praktyce

Bardzo często tensometry wykorzystuje się diagnostyce, a także w pomiarach w utrzymaniu ruchu. Pomyślnie wykorzystuje się także tensometry w miejscach, gdzie trzeba zbadać stopień naprężenia różnych – w tym ogromnych - konstrukcji, takich jak między innymi torowiska czy mosty. Warto zwrócić uwagę na to, że konstrukcje te są narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak silne podmuchy wiatru, deszcz czy opady śniegu.

Artykuł powstał we współpracy z hbm.com.pl

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
hbm.com.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.