Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-02-01  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-02-01
Jak przygotować się do spawania?
Jak przygotować się do spawania?

Przed rozpoczęciem pracy na stanowisku spawalniczym trzeba odpowiednio przygotować siebie oraz materiały i sprzęt, aby zapewnić sobie bezpieczne warunki. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli jest się początkującym spawaczem. Podczas topienia i ponownego łączenia materiałów wytwarza się jaskrawe światło i wokół unoszą się iskry, które mogą przyczynić się do poparzeń i ran na skórze. W przypadku źle przygotowanego stanowiska pracy efekty spawania mogą być niezadowalające i nietrwałe. Warto mieć także sprawdzony sprzęt oraz akcesoria, takie jak palniki, elektrody czy druty.

Przygotowanie ubioru

Przed przystąpieniem do pracy trzeba zadbać o odpowiedni ubiór. Niezbędnymi elementami są: przyłbica, gogle oraz rękawice. Wszystkie elementy stroju powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, grubych i niepalnych. W czasie spawania dużą wagę należy przywiązywać do ochrony wzroku. Łuk spawalniczy generuje bardzo jasne światło i bezpośrednie patrzenie na nie, nawet przez stosunkowo krótki czas, może doprowadzić do poparzenia rogówki. Rękawice są potrzebne po to, aby ochronić dłonie przed poparzeniami, które mogą powstać w wyniku dotknięcia rozgrzanego do bardzo wysokiej temperatury metalu lub po kontakcie z odpryskiem. Jeżeli planujesz spawanie aluminium lub materiałów pokrytych powłoką cynkową, należy dodatkowo zadbać o ochronę przed szkodliwymi oparami. Wymaga to użycia odpowiedniej maski lub przyłbicy z systemem wentylacji. Konieczne jest także zwrócenie uwagi na buty. To uzupełnienie stroju roboczego, do spawania zalecane jest obuwie wykonane z grubego materiału, wykazującego odporność zarówno na odpryski gorącego metalu, jak i działanie iskier. 

Zobacz półautomaty spawalnicze w sklepie allweld.pl
Zobacz półautomaty spawalnicze w sklepie allweld.pl

                     https://allweld.pl/polautomaty-spawalnicze

Przygotowanie stanowiska pracy

Równie ważne, jak odpowiedni strój, jest dobrze przygotowane stanowisko pracy. Warto pamiętać o tym, aby osłonić je od deszczu i wiatru, jeśli pracuje się na zewnątrz lub zapewnić sobie dobrą wentylację w zamkniętym pomieszczeniu. Ponadto sprzęt, którego będziesz używać, powinien być sprawdzony, aby zyskać pewność, że nie ma żadnych uszkodzeń i przerwanych przewodów. Wszystkie urządzenia należy regularnie kontrolować i naprawiać, jeśli pojawi się taka konieczność. Jeżeli kupisz urządzenie spawalnicze w dobrym sklepie, będziesz mógł skorzystać z takich udogodnień jak np. gwarancja Door to Door. Dzięki niej w przypadku awarii to kurier odbiera sprzęt, przekazuje do wybranego serwisu, a następnie z powrotem dostarcza do właściciela.
Spawacze muszą pamiętać o tym, że odpryski spawalnicze mogą odskakiwać na odległość wynoszącą nawet kilka metrów. Z tego powodu bardzo istotne jest to, żeby przed rozpoczęciem pracy usunąć ze stanowiska roboczego wszystkie łatwopalne przedmioty i substancje. Jeśli nie jest to możliwe, należy jak najlepiej je zabezpieczyć, to zmniejsza do minimum ryzyko wybuchu pożaru.
Co istotne, na czas spawania w pomieszczeniu nie powinny przebywać osoby postronne, w szczególności dzieci, a także zwierzęta (co może się zdarzyć w przypadku spawaczy majsterkujących w przydomowym garażu). Warto też postawić w pobliżu stanowiska roboczego gaśnicę i tym samym być przygotowanym na każdą okoliczność.

Przygotowanie materiałów

Ostatnim krokiem przed przystąpieniem do spawania jest właściwe przygotowanie materiałów oraz ich krawędzi. Powłoka elementów musi być dobrze oczyszczona, nie mogą znajdować się na niej pozostałości farby lub rdzy. Ponadto wszystkie materiały powinny być suche. Wszelkie powłoki trzeba usunąć, tak aby pozostał sam metal. Warto także właściwie przygotować i dopasować do metody spawania takie elementy jak druty, pręty, czy elektrody.
Po skończonej pracy należy starannie posprzątać stanowisko robocze i przede wszystkim zabezpieczyć sprzęt. To ważny krok, o którym nie można zapomnieć zarówno w profesjonalnym warsztacie, jak i garażu majsterkowicza. Zostawione niedbale urządzenie spawalnicze stwarza zagrożenie dla postronnych osób i jest narażone na uszkodzenie w wyniku nieumiejętnej obsługi czy nawet samego przenoszenia z miejsca na miejsce.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
allweld
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także