empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2024-08-01  |  Ostatnia aktualizacja: 2024-08-07
Lepsza będzie wciągarka ręczna, czy elektryczna? Łańcuchowa, czy linowa? Jaką wybrać?
Lepsza będzie wciągarka ręczna, czy elektryczna? Łańcuchowa, czy linowa? Jaką wybrać?

Wiemy, że wybór odpowiedniej wciągarki to nie lada wyzwanie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń dźwignicowych, różniących się między sobą rozmaitymi funkcjami oraz parametrami technicznymi, przeznaczeniem, niejednokrotnie też samym sposobem działania.

 

Zastanawiasz się, czy lepsza będzie wciągarka ręczna, czy może wciągarka elektryczna? A może wahasz się pomiędzy wciągarką łańcuchową a linową? W  artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości i pomożemy w podjęciu właściwej decyzji!

 

Wciągarki elektryczne oraz ręczne - różnice w zastosowaniach

Podstawowa różnica między wciągarkami elektrycznymi a ręcznymi tkwi oczywiście w sposobie napędu. Te pierwsze zasilane są prądem, dzięki czemu są w stanie podnosić znacznie cięższe ładunki bez wysiłku ze strony operatora. Wciągarki ręczne z kolei wymagają siły ludzkich mięśni, co ogranicza ich udźwig, jednocześnie jednak pozwalając na pracę w miejscach bez dostępu do zasilania.

Profesjonalne wciągarki elektryczne sprawdzą się przede wszystkim w przemyśle i budownictwie, gdzie liczy się duża wydajność i możliwość przenoszenia większych ciężarów. Dzięki nim można sprawnie i bezpiecznie transportować towary w magazynach, podnosić elementy konstrukcyjne na placach budowy czy obsługiwać linie produkcyjne.

Praktyczne wciągarki ręczne natomiast doskonale poradzą sobie w mniejszych warsztatach, przydomowych garażach czy nawet na działkach. Przydadzą się przy wciąganiu łodzi, załadunku drewna oraz wymagających pracach w sadzie lub ogrodzie. Ich mobilność i niezależność od źródła prądu to niewątpliwe atuty.

 

wciagarka-lancuchowa-reczna-w-warsztacie-samochodowym (1).jpg
Źródło zdjęcia: eurotech.me

 

Wybierając wciągarkę elektryczną warto zwrócić uwagę na sposób zasilania

Wciągarki elektryczne mogą być zasilane prądem jednofazowym lub trójfazowym. Te pierwsze mają z reguły mniejszą moc i udźwig, ale za to łatwiej je podłączyć, gdyż wystarczy zwykłe gniazdko 230V. Modele trójfazowe cechują się większymi możliwościami, jednak wymagają specjalnej instalacji 400V, co bywa kłopotliwe.

Warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i warunki pracy, by dobrać optymalny rodzaj zasilania. W razie wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą zatrudnionym w sklepie, gdzie chcemy dokonać zakupu.

 

Najlepsze zastosowania wciągarek łańcuchowych i linowych

O wyborze pomiędzy wciągarką łańcuchową a linową decyduje przede wszystkim środowisko pracy. Łańcuchy są cięższe i bardziej wytrzymałe, dzięki czemu lepiej sprawdzą się w trudnych, przemysłowych warunkach. Nie straszna im wilgoć, zanieczyszczenia czy uszkodzenia mechaniczne.

Solidne liny stalowe są lżejsze i pozwalają na precyzyjniejszą pracę. Umożliwiają podnoszenie na większe wysokości. Doskonale nadają się do zastosowań w czystszym otoczeniu. Łańcuchy preferowane są więc przy cięższych pracach w terenie, np. w leśnictwie czy górnictwie. Liny natomiast przy zadaniach wymagających dokładności ruchu, jak prace montażowe czy obsługa sceny.

 

Źródło zdjęcia: eurotech.me
Źródło zdjęcia: eurotech.me

 

Na jakie inne parametry wciągarek warto zwrócić uwagę przy wyborze?

Rodzaj napędu oraz zastosowany element nośny to podstawowe aspekty, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze wciągarki. Jakie jeszcze parametry warto sprawdzić?

  • Udźwig - określa maksymalny ciężar, jaki może podnieść wciągarka. Musi być dobrany do zakładanej wagi ładunków.
  • Wysokość podnoszenia - informuje użytkownika, na jaką maksymalną wysokość można wyciągnąć linę lub łańcuch. Powinna być dopasowana do specyfiki warunków pracy.
  • Prędkość podnoszenia - określa tempo pracy. Większa prędkość to wyższa wydajność, ale też mniejsza precyzja.
  • Moc silnika - decyduje o możliwościach wciągarki. Większa moc to zazwyczaj również większy udźwig i prędkość.
  • Stopień ochrony IP - określa odporność na wilgoć i pył. Im wyższy, tym lepiej wciągarka zniesie pracę w trudnych warunkach.
  • Dodatkowe opcje - należą do nich m.in. sterowanie radiowe, wbudowana waga oraz ograniczniki krańcowe.

Przed ostatecznym zakupem, warto skonsultować swoje potrzeby ze specjalistą. Gdzie takiego znaleźć? O tym piszemy w kolejnej sekcji.

 

Gdzie warto kupić wciągarkę elektryczną lub ręczną?

Szukając wciągarki warto postawić na sprawdzonego dostawcę, oferującego produkty cenionych przez specjalistów marek oraz fachowe doradztwo. Takim miejscem jest sklep Eurotech, w którego ofercie znajdziemy szeroki wybór urządzeń dźwignicowych do różnych zastosowań.

Warto podkreślić, że wszystkie oferowane przez Eurotech wciągarki elektryczne pochodzą od zaufanych producentów, takich jak Yale czy Kito. Dzięki temu mamy gwarancję ich bezawaryjnego działania i rewelacyjnych parametrów pracy. W asortymencie znajdziemy modele o różnym udźwigu, wysokości podnoszenia i mocy, więc każdy dobierze coś do swoich potrzeb.

Profesjonalne wciągarki ręczne z oferty Eurotech również charakteryzują się doskonałą jakością wykonania. Łańcuchowe i linowe, o przeróżnych udźwigach i wymiarach, z pewnością sprostają oczekiwaniom nawet wymagających użytkowników.

Dodatkowym atutem zakupów we wspomnianym sklepie internetowym jest naprawdę profesjonalne i fachowe doradztwo na każdym etapie zakupów. Eksperci Eurotech chętnie pomogą w doborze optymalnego modelu, dopasowanego do specyfiki naszej pracy. Dzięki temu mamy pewność, że wybierzemy wciągarkę w 100% odpowiadającą naszym potrzebom.

 

Źródło zdjęcia: eurotech.me
Źródło zdjęcia: eurotech.me

Zdjęcia w treści artykułu pochodzą ze strony eurotech.me.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
eurotech.me
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także