Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-05-27 | Ostatnia aktualizacja: 2009-05-27
Nowe urządzenie do badań nad indukcyjnymi wykrywaczami min

Nowe urządzenie do badań nad indukcyjnymi wykrywaczami min
Czujniki indukcyjne działają na zasadzie emitowania pola magnetycznego i rejestrowania zmian wynikłych z interakcji z obiektami metalicznymi. Najprostsze wersje czujników tego rodzaju wykrywają po prostu większość min i zakopanych obiektów metalicznych, natomiast bardziej zaawansowane są w stanie rozróżnić miny od niegroźnych metalowych przedmiotów.
„Zbudowaliśmy ten urządzenie z myślą o pracy nad udoskonaleniem zaawansowanych czujników indukcyjnych oraz związanymi z nimi algorytmami detekcyjnymi głównie, dlatego że tak mało wiemy o tym jak zmienia się rejestrowany przez czujniki sygnał pochodzący od min zakopanych pod szczególnymi katami.” – stwierdził Waymond Scott, profesor Georgia Tech.
Sama konstrukcja testująca składa się z pięciu sterowanych komputerowo osi, trzech podłużnych i dwóch obrotowych, oraz jednej sterowanej ręcznie. Podczas testowania, czujniki mocowane są w środku obszaru pomiarowego, a następnie są przesuwane i obracane według określonej ścieżki.
W czasie testów, naukowcy umieszczają czujnik z dala od wszelki metalowych elementów, by te nie zakłóciły pomiaru. Dodatkowo kontrolują jeszcze sygnały pochodzące z pobliskich konstrukcji stalowych.
System może rejestrować odczyty charakterystyczne dla typowych celów, jak: łuski, przewody, kulki łożyskowe, czy miny lądowe. Dane odczytane z każdego celu są rysowane w postaci krzywej odpowiedzi, która jest funkcją zawartości metalu i konstrukcji obiektu. Pozwala to odróżnić miny od innych zakopanych obiektów. Poprzednie testy pokazały, że kształt krzywej odpowiedzi nie jest zależny od głębokości zakopania obiektu; teraz naukowcy chcą sprawdzić, czy nie jest uzależniony od kąta z jakiego dokonywany jest pomiar.
Podczas sympozjum, naukowcy zaprezentowali dane pomiarowe dla trzech obiektów: pojedynczego przewodu, kompozytowego obiektu z trzema przewodami, oraz 9 milimetrowej łuski. Wyniki dla pojedynczego przewodu i łuski pokazały, że kształt krzywej odpowiedzi jest niezależny od kąta, zmienia się natomiast amplituda krzywej. Dla bardziej złożonych przedmiotów, jak obiekt z trzema przewodami, wraz ze zmiana kąta, zmianie ulegały zarówno amplituda, jak i kształt.
Naukowcy planują wykorzystać uzyskane wyniki do udoskonalenia zarówno samych czujników, jak i algorytmów przetwarzających dane. w panach jest również takie udoskonalenie algorytmów, by mogły one określać bardziej skomplikowane cele.
„Urządzenie to pomoże nam skonstruować zaawansowane czujniki indukcyjne, które będą efektywniejsze, a także będą szybciej i precyzyjniej dokonywać pomiaru.” – powiedział Scott.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Georgia Institute of Technology

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Typy czujników przemysłowych wykorzystywanych w automatyce przemysłowej
Wprowadzenie: Sercem automatyki przemysłowej, która zapewnia ciągłość pracy linii produkcyjnych, jest nowa generacja zaawansowanych...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-