
W zależności od specyfiki zawodu, pracodawca sam określa, jak często pracownik dostanie nową odzież oraz buty. Nota dotycząca częstotliwości tej wymiany znajduje się w regulaminie miejsca pracy. Również osoba odpowiedzialna za zaopatrzenie BHP w zakładzie posiada informacje na temat obowiązków pracodawcy.
JAK CZĘSTO PRZYSŁUGUJE ODZIEŻ ROBOCZA?
Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikowi odzieży roboczej. W jakich wypadkach i z jaką częstotliwością?
W zależności od specyfiki zawodu, pracodawca sam określa, jak często pracownik dostanie nową odzież oraz buty. Nota dotycząca częstotliwości tej wymiany znajduje się w regulaminie miejsca pracy. Również osoba odpowiedzialna za zaopatrzenie BHP w zakładzie posiada informacje na temat obowiązków pracodawcy.
ZOBOWIĄZANIA PRACODAWCY
Art. 2377 §1 Kodeksu pracy jasno definiuje zobowiązania pracodawcy względem zatrudnionego. Określa on, że pracodawca zobowiązany jest do zaopatrzenia pracownika w odpowiedni komplet odzieży roboczej w dwóch wypadkach. Pierwszym jest (1) ryzyko zniszczenia bądź znacznego zabrudzenia odzieży osobistej pracującego, drugim wymogiem są (2) restrykcje BHP, sanitarne i technologiczne stanowiska pracy. Jeśli sam nie jest w stanie zapewnić tego zatrudnionemu, zleca to zadanie pracownikowi w zamian za ekwiwalent finansowy. Oprócz samej odzieży pracodawca jest zobowiązany do dbania o konserwację, oczyszczanie i reparację zapewnionego ubioru.
WŁASNA ODZIEŻ
Prawo przewiduje możliwość pracowania we własnej odzieży, jednak nakłada na pracodawcę obowiązek wypłacenia ekwiwalentu za uszkodzenia ubrania poniesione w trakcie pracy. Aby otrzymać zwrot za poniesione szkody, należy uprzednio upewnić się, że regulamin wewnętrzny zakładu pozwala na swobodę w zakresie wyboru odzieży czy butów roboczych (sprawdź ofertę na: https://www.gvarant.pl/buty-robocze/). Kolejno należy poinformować pracodawcę o podjętej decyzji korzystania z osobistego ubioru.
JAK WYLICZYĆ EKWIWALENT ZA ODZIEŻ ROBOCZĄ?
W wypadku kiedy pracodawca powierza odpowiedzialność zaopatrzenia się w odzież roboczą, trzeba określić wysokość ekwiwalentu. Kwota zwrócona powinna być równa kosztom poniesionym podczas zakupu samodzielnie zakupionego sprzętu. Warto zwrócić uwagę na półkę cenową, ponieważ firmy często określają limity kwotowe, w jakich mają się mieścić nowe produkty. Możesz porównać ceny tutaj: https://www.gvarant.pl/odziez-robocza/.
EKWIWALENT ZA PRANIE ODZIEŻY ROBOCZEJ
Często przy zakładach pracy znajdują się pralnie dla zatrudnionych. Jeśli jednak pracodawca powierza pracownikowi zadanie dbania o zapewnioną odzież, ten musi wyliczyć koszty poniesione w wyniku prania. Pracownik musi określić koszt jednokrotnego prania, bądź uśrednić okresowe wydatki na podstawie ilości wykonanych prań w danym przedziale czasowym.
Kategoria komunikatu:
Komunikat sponsorowany
- Źródło:
- gvarant.pl

Czytaj także
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
Przepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-