Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-09-09   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-09-09
Proteza nogi pozwala ją poczuć
fot. pixabay
fot. pixabay

Proteza nogi otrzymała czujniki, dzięki którym jej użytkownicy czują, kiedy ta zgina się i ląduje na ziemi. Pomaga to chodzić przy jej użyciu szybciej i w sposób bardziej pewny. Dwie pierwsze osoby, które skorzystały z nowego rodzaju protezy odczuwały również zredukowany ból fantomowy.

Wiele osób korzystających ze sztucznych kończyn dolnych ma trudności związane z ich użyciem; szczególnie te, które straciły nogę powyżej kolana. Problem wynika głównie z faktu, iż nie odbierają one żadnych sygnałów z tego rejonu ciała, co utrudnia ocenę jego pozycji i wykonanie pewnego ruchu.

Stanisa Raspopovic ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu wraz ze swoimi współpracownikami postanowiła wyposażyć komercyjną protezę nogi w czujniki umieszczone na podeszwie i wewnątrz przegubu kolana. Podłączono je za pomocą przewodów do nerwów obecnych w udzie niepełnosprawnych osób.

Zespół badaczy zapewnił dwóm mężczyznom szansę ich przetestowania. Przez pierwszy miesiąc pracowali nad określeniem najlepszego sposobu stymulacji nerwów w celu wygenerowania najbardziej realistycznych wrażeń. Następnie zostali poproszeni o wypróbowanie protez na bieżni zlokalizowanej na świeżym powietrzu.

Okazało się, że obaj przemieszczali się znacznie szybciej, niż gdy sprzężenie zwrotne było intencjonalnie wyłączane. Kluczowa okazała się w tym kontekście możliwość postrzegania przez nich ruchu stawów. W ciągu trzech miesięcy testów ból fantomowy u jednego z mężczyzn zniknął bezpowrotnie, natomiast u drugiego zredukował się o 80%.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
newscientist
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :