
Proteza nogi otrzymała czujniki, dzięki którym jej użytkownicy czują, kiedy ta zgina się i ląduje na ziemi. Pomaga to chodzić przy jej użyciu szybciej i w sposób bardziej pewny. Dwie pierwsze osoby, które skorzystały z nowego rodzaju protezy odczuwały również zredukowany ból fantomowy.
Wiele osób korzystających ze sztucznych kończyn dolnych ma trudności związane z ich użyciem; szczególnie te, które straciły nogę powyżej kolana. Problem wynika głównie z faktu, iż nie odbierają one żadnych sygnałów z tego rejonu ciała, co utrudnia ocenę jego pozycji i wykonanie pewnego ruchu.
Stanisa Raspopovic ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu wraz ze swoimi współpracownikami postanowiła wyposażyć komercyjną protezę nogi w czujniki umieszczone na podeszwie i wewnątrz przegubu kolana. Podłączono je za pomocą przewodów do nerwów obecnych w udzie niepełnosprawnych osób.
Zespół badaczy zapewnił dwóm mężczyznom szansę ich przetestowania. Przez pierwszy miesiąc pracowali nad określeniem najlepszego sposobu stymulacji nerwów w celu wygenerowania najbardziej realistycznych wrażeń. Następnie zostali poproszeni o wypróbowanie protez na bieżni zlokalizowanej na świeżym powietrzu.
Okazało się, że obaj przemieszczali się znacznie szybciej, niż gdy sprzężenie zwrotne było intencjonalnie wyłączane. Kluczowa okazała się w tym kontekście możliwość postrzegania przez nich ruchu stawów. W ciągu trzech miesięcy testów ból fantomowy u jednego z mężczyzn zniknął bezpowrotnie, natomiast u drugiego zredukował się o 80%.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- newscientist

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Naturalny chód ze sztuczną stopą
Naturalny chód pomimo amputacji – nowo opracowana proteza D-Ankle od Design Pro Technology sprawia, że to możliwe. Zamiast...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-