Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-10-15   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-10-15
Robot zadba o nasze zdrowie
fot. pixabay
fot. pixabay

Robot mogący wykonywać kolonoskopię, może znacznie uprościć procedurę tego badania i uczynić go mniej nieprzyjemnym. Pietro Valdastri z Uniwersytetu w Leeds wraz z zespołem zintegrował i zaprogramował manipulator, który wykorzystuje algorytm uczenia maszynowego do przesuwania elastycznej sondy wzdłuż okrężnicy.

Sonda to endoskop magnetyczny - rurka z kamerą, którą robot steruje za pomocą magnesu znajdującego się na zewnątrz ciała. System może działać autonomicznie lub być sterowany przez człowieka za pomocą joysticka, który przesuwa końcówkę endoskopu wzdłuż okrężnicy. System śledzi również położenie i orientację endoskopu w jej wnętrzu.

Konwencjonalne endoskopy używane obecnie podczas kolonoskopii są trudne w obsłudze i wymagają przeszkolonych specjalistów. Pomimo tego, gastroenterolodzy podczas zabiegu często tracą poczucie, w którym kierunku powinni prowadzić sondę w danym momencie.

System robotyczny wykorzystuje sztuczną inteligencję, która została wyszkolona na obrazach wnętrza okrężnicy, która w swojej budowie przypomina rurkę. Algorytm szuka czarnego koła na środku obrazu przekazywanego przez kamerę. Wyznacza ono kierunek, w którym musi podążać końcówka instrumentu.

Naukowcy z powodzeniem przetestowali swoją metodę na sztucznej okrężnicy, a także u dwóch świń. Uważają, że procedura kontrolowana w sposób magentyczny może być mniej bolesna niż konwencjonalne badanie i przy tym stosowana u pacjentów bez znieczulenia.

Zespół planuje wypróbować ją na pięciu zdrowych ochotnikach w przyszłym roku. Jeśli testy się powiodą, będzie wykorzystana do wykonywania kolonoskopii u pacjentów z nieswoistym zapaleniem jelit.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
newscientist
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także