Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-03-23 | Ostatnia aktualizacja: 2009-03-23
System monitorowania zanieczyszczenia powietrza

System monitorowania zanieczyszczenia powietrza
CompAQS, czyli kompaktowy spektrometr jakości powietrza, jest jednym z projektów realizowanych obecnie w brytyjskim Centre for Earth Observation Instrumentation (CEOI). Urządzenie wykorzystuje ultrafioletową oraz widzialną część spektrum promieniowania do gromadzenia szczegółowych informacji o gazach w atmosferze.
„Urządzenie to zostało stworzone z myślą o umieszczeniu go w niewielkim satelicie, a przy tym dysponuje ono możliwościami porównywalnymi ze znacznie większymi urządzeniami.” – stwierdził profesor Paul Monks z Leicester University, prowadzący projekt. „Jego niewielkie wymiary, osiągnięte poprzez zastosowanie nowatorskich rozwiązań optycznych, oznaczają minimalizację kosztów związanych z jego budową oraz wystrzeleniem.” – dodał.
Zespół pracuje aktualnie nad dwoma urządzeniami CompAQS, które zostaną przystosowane do pracy w ramach naziemnego systemu DOAS (różnicowa spektroskopia absorpcyjna) funkcjonującego na Leicester University.
Urządzenia CityScan będę wykorzystywać widzialną część spektrum, aby w czasie rzeczywistym tworzyć wirtualne trójwymiarowe mapy takich gazów atmosferycznych, jak dwutlenek azotu, z rozdzielczością czasową na poziomie 5 minut.
Według naukowców, można to osiągnąć poprzez równoczesną analizę odczytów promieniowania widzialnego i ultrafioletowego pochodzących z wielu przyrządów. W ten sposób uzyskać można szczegółowa informację dotyczącą dynamiki oraz składu gazów w środowisku.
Każdy system ma pokryć obszar 25 kilometrów kwadratowych i zapewnić monitorowanie w czasie rzeczywistym dwutlenku azotu oraz aerozolu z rozdzielczością przestrzenną na poziomie 50 metrów.
„Jest wreszcie zgoda co do tego, że niska jakość powietrza wpływa na ludzkie zdrowie.” – stwierdził Monks. „Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oszacowała, że 2,4 miliona ludzi umiera każdego roku na skutek chorób bezpośrednio związanych z zanieczyszczeniem powietrza, z czego 1,5 miliona to ofiary zanieczyszczenia powietrza we wnętrzach.”
„Pomiary składu oraz jakości powietrza są istotne zarówno z punktu widzenia monitoringu długofalowego, jak i kontroli emisji gazów związanej z ludzką działalnością, mającej natychmiastowy wpływ na ludzkie zdrowie. Rośnie zapotrzebowanie na gromadzenie tego rodzaju danych w dłuższej perspektywie czasowej, bardziej szczegółowych, na większych obszarach, a CEOI odgrywać będzie na tym polu kluczową rolę.” – dodał Monks.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Schneider Electric inwestuje 40 mln euro w inteligentną fabrykę przyszłości...
• Zakład zwiększy możliwości produkcyjne w obszarze produktów i rozwiązań dla regionu europejskiego • Inwestycja przełoży się na podnoszenie...
-
-
-
-