Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-05-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-05-09
Tymczasowe dostawy gazu w obiektach przemysłowych
główne_.jpg
główne_.jpg

Tymczasowe dostawy LNG pozwalają firmom na większą niezależność i dają poczucie bezpieczeństwa. Skroplony gaz ziemny może być pobierany przez istniejącą już w firmie instalację gazową i za jej pośrednictwem zasilać ją w LNG. Takie rozwiązanie jest dla przedsiębiorstw korzystne ze względu na ograniczenie ryzyka przestoju w przypadku awarii stałych dostaw gazu.

LNG jako tymczasowe rozwiązanie – jak to działa?

Przede wszystkim do korzystania z tymczasowych dostaw LNG niezbędne jest zbudowanie tymczasowej instalacji LNG. Inną opcją jest korzystanie z mobilnych odpowiedników montowanych na naczepie ciężarówki. Takie tymczasowe rozwiązanie w działaniu nie odbiega od tego standardowego – paliwo, utrzymane w niskiej temperaturze, transportowane jest do miejsca docelowego cysternami kriogenicznymi. Następnie gaz zmienia stan skupienia z ciekłego w gazowy. Po regazyfikacji i obróbce LNG może być wykorzystane do zasilania instalacji gazowej danej firmy.

Korzyści wynikające z tymczasowych dostaw LNG

Dostawy skroplonego gazu ziemnego w trybie tymczasowym mają wiele zalet dla obiektów przemysłowych. Takie rozwiązanie jest wartościową alternatywą i zabezpieczeniem w przypadku wystąpienia nieplanowanych czy losowych czynników. Wśród największych zalet tymczasowych dostaw LNG można wyróżnić szybki dostęp do gazu ziemnego, dzięki mobilności tej metody oraz braku konieczności posiadania pozwolenia na budowę. Tymczasowe dostawy LNG zapewniają płynność zasilania zakładu produkcyjnego, dzięki czemu ogranicza się ryzyko generowania strat finansowych spowodowanych ewentualnym przestojem i zaburzeniem harmonogramu prac.

Kiedy warto skorzystać z tymczasowych dostaw gazu?

Działania związane ze stworzeniem infrastruktury zapewniającej firmie gaz sieciowy obwarowane są wieloma przepisami i wymogami budowlanymi. Oznacza to, że czas zrealizowania takiej inwestycji zależy od tempa postępu prac oraz terminów ustalonych przez wykonawcę. Wiązać się to może z trudnym dla wielu firm okresem wpływającym na zatrzymanie funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wyjściem z sytuacji mogą być tymczasowe dostawy LNG, które gwarantują nieprzerwaną pracę, a więc niwelują ryzyko strat powstających w wyniku zatrzymania produkcji.

Tymczasowe dostawy LNG będą również zabezpieczeniem w przypadku awarii, zaprzestania działania podłączonego gazociągu, remontów czy modernizacji sieci. Takie rozwiązanie sprawdzi się także w przypadku firm budujących obiekty przemysłowe, aby przeprowadzić testy przed oddaniem instalacji do użytkowania. W przypadku przedsiębiorstw, w których okresowe zapotrzebowanie przewyższa moce przesyłowe gazociągu i ci, którzy planują odejście od gazu sieciowego, również powinni rozważyć opcję z tymczasowymi dostawami gazu.

Niezwykle ważne jest także aspekt związany z transformacją energetyczną przedsiębiorstwa – tymczasowe dostawy LNG mogą znacząco pomóc w dotrzymaniu terminów ustalonych przez Unię Europejską, która wywiera coraz większą presję na krajach członkowskich. Przedsiębiorstwa już teraz powinny zadbać o systematyczną realizację postanowień dyrektywy MCP czy pakietu Fit for 55.

W ciągu ostatnich 20 lat firma DUON zrealizowała ponad 300 zasilań tymczasowych, wspierając przedsiębiorstwa swoją wiedzą i doświadczeniem.

Więcej na temat tymczasowych dostaw LNG przeczytasz w artykule:
https://duon.pl/lepiejnagaz/dlaczego-tymczasowe-dostawy-gazu-sprawdza-sie-w-obiektach-przemyslowych/.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także