Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-11-20
Porcjowanie ryb za pomocą silników liniowych

Oddzielanie i kierowanie delikatnych porcji ryb do odpowiednich kanałów produkcji z dużą prędkością jest trudnym zadaniem. Valka, islandzka firma high-tech, projektuje i buduje zaawansowane maszyny dla przemysłu rybnego. Stosuje w nich silniki Linmot ze stali nierdzewnej, którym nie straszne są trudne warunki jakie panują w tej branży: wszechobecna woda morska, wysokie ciśnienie i agresywna chemia stosowana podczas mycia.

Opisywane maszyny dedykowane są do kilku procesów: wycinanie ości, sortowanie, porcjowanie, dzielenie i dozowanie produktów rybnych. Kluczową częścią systemu jest urządzenie sortujące, które automatycznie kieruje kawałki ryb do odpowiednich kanałów produkcji.

„Projektując ten system, musieliśmy wziąć pod uwagę kilka kryteriów", mówi kierownik ds. rozwoju produktu. „Po pierwsze, dokładność, po drugie szybkość, a po trzecie fakt, że nasi klienci stosują maszyny w warunkach morskich. Silniki liniowe ze stali nierdzewnej doskonale radzą sobie w tych trzech przypadkach.

WDP_2019-10_foto_LinMot (1).jpg

DOKŁADNE SORTOWANIE BEZ MARGINESU BŁĘDÓW

Sortowanie do kanałów produkcyjnych jest poprzedzone zautomatyzowanym wycinaniem ości i cięciem filetów rybnych na wcześniej określone kawałki.

Porcje ryb wjeżdżające do sortownika leżą na przeciwko siebie. Przestrzenna precyzja ramienia ruchu liniowego, znacząco wpływa na możliwość dokładnego pobrania określonej porcji z taśmy produkcyjnej. „Dzięki precyzyjnemu ustawieniu silników na linii produkcyjnej, możemy być pewni, że wybieramy odpowiednie kawałki. O ile siłowniki pneumatyczne mają kilka zalet dla branży spożywczej i mogą być szybkie, o tyle nie są wcale precyzyjne. Nie mamy nad nimi kontroli – jest to ruch od zderzaka do zderzaka. Błąd w lokalizacji może prowadzić do pominięcia porcji ryby lub skierowania ich do złych kanałów produkcji.

Prędkość i kompaktowość

Linie produkcyjne korzystają z przenośników taśmowych o dużej prędkości. Odpowiednia prędkość wyciągającego porcje siłownika liniowego koreluje bezpośrednio z ogólną wydajnością linii produkcyjnych. Siłowniki te umożliwiają przenoszenie produktu z większą prędkością, bez ryzyka błędu. Jeśli kawałki ryb zostały zagubione na taśmie, dopiero na końcu linii zostaną ręcznie skierowane do odpowiednich kanałów produkcji, tym samym znacznie zwiększając koszty operacyjne. „Chociaż systemy śrub kulowych zapewniają wysoką dokładność, zwykle są one wolniejsze niż siłowniki LinMot, a także zajmują znacznie więcej miejsca ".

Ważną kwestią jest również ekonomiczne zagospodarowanie przestrzenią w fabryce. Im więcej sprzętu produkcyjnego jesteśmy w stanie pomieścić, tym większy obszar produkcyjny uzyskamy. Idealnie do tego nadają się kompaktowe silniki liniowe. 

WDP_2019-10_foto_LinMot (2).jpg

 Przetwórstwo rybne – jednym z najtrudniejszych obszarów przemysłu

Istotną kwestią, jak nie najważniejszą jest utrzymanie wysokiego poziomu czystości w przetwórstwie rybnym. Wszystkie elementy maszyn powinny umożliwiać łatwe czyszczenie, jak i być odporne na mycie i czyszczenie pod ciśnieniem. Prosta geometria i solidna obudowa dobrze się sprawdzają w obu przypadkach. "Jeżeli chodzi o czyszczenie, silniki liniowe innych firm mają zazwyczaj różnej wielkości szczeliny, które są trudne do czyszczenia, a wiele z nich nie jest dostępnych ze stopniem IP-69k, zapewniającym ochronę przed wysokim ciśnieniem. "

Czytaj także