Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-10-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-10-13
Egzoszkielety zaczynają pomagać niepełnosprawnym
fot. pixabay
fot. pixabay

Francuscy naukowcy opracowali egzoszkielet, który pomógł człowiekowi z porażeniem czterokończynowym z powrotem stanąć na nogi. System wykorzystuje układ czujników wszczepionych w pobliżu mózgu, które wysyłają sygnały do egzoszkieletu poruszającego nogami i rękami pacjenta.

Według 30-letniego Thibault, aby opanować współpracę z maszyną musiał nauczyć się na nowo wykorzystywać do tego celu mózg, który odwykł od zadań ruchowych w trakcie trwania choroby. Obecnie tetraplegik po przejściu dedykowanego treningu jest w stanie poruszać się z pomocą egzoszkieletu nawet w dwugodzinnych cyklach.

Podczas trwającego dwa lata badania Francuzowi wszczepiono dwa urządzenia rejestrujące, po obu stronach głowy. Zajmujące miejsce pomiędzy mózgiem a skórą układy zlokalizowano w obszarze kontrolującym czucie i realizującym funkcję motoryczną.

Każdy rejestrator zawiera 64 elektrody, które gromadzą sygnały z mózgu, a te następnie przetwarzane są za pomocą algorytmu dekodującego. System tłumaczy je na intencje ruchu, o którym myśli pacjent, a następnie wysyła w formie poleceń do egzoszkieletu.

W ciągu dwóch lat pacjent wykonywał różne zadania umysłowe, aby wyćwiczyć algorytm w zakresie rozumienia jego myśli i stopniowo zwiększał liczbę możliwych do wykonania ruchów. Póki co, konstrukcja jest wyłącznie eksperymentalnym prototypem.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
reuters
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także