Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-06-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-06-28
Polski mobilny system pomiaru zanieczyszczenia powietrza
Polski mobilny system pomiaru zanieczyszczenia powietrza
Polski mobilny system pomiaru zanieczyszczenia powietrza
Zespół naukowców z Politechniki Gdańskiej (PG) skonstruował ruchomą jednostkę pomiarową ARPOL, która służy do badania zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Urządzenie powstało w ramach współpracy Katedry Systemów i Sieci Radiokomunikacyjnych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG z Katedrą Chemii Analitycznej Wydziału Chemicznego PG, czytamy w komunikacie PAP.

„System wykorzystywany jest przez Fundację Agencji Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej do pomiarów zanieczyszczenia powietrza na terenie Trójmiasta i okolic.” – stwierdził Sławomir Jerzy Ambroziak z Katedry Systemów i Sieci Radiokomunikacyjnych PG.

Powstałe w 2008 roku urządzenie było przez dwa ostatnie lata testowane przez Fundację ARMAAG, która w kwietniu tego roku wystawiła mu pozytywna opinię. Eksperci z Fundacji wskazali, że wymiary urządzenia: 25 na 25 na 15 centymetrów, umożliwiają pracę w miejscach nieosiągalnych dla stacjonarnych stacji pomiarowych, określać obszary o podwyższonym poziomie zanieczyszczeń i badać poziom emisji zanieczyszczeń w okolicy rozwiązań komunikacyjnych. Natomiast mobilność systemu zapewniona jest dzięki łączności bezprzewodowej.

Urządzenie jest aktualnie w stanie mierzyć stężenia: benzenu, dwutlenku azotu, tlenków azotu, tlenku węgla i dwutlenku węgla w powietrzu atmosferycznym, a także rejestruje położenie pojazdu, jego prędkość oraz temperaturę i wilgotność powietrza.

Zarejestrowane przez urządzenie informacje przesyłane są następnie bezprzewodowo do bazy danych, gdzie poddawane są obróbce przy użyciu oprogramowania specjalnie do tego celu stworzonego przez pracowników Katedry Systemów i Sieci Radiokomunikacyjnych. Przetworzone informacje nadają się do prezentacji.

„ARPOL poinformuje sms-em o zaistniałej awarii, na przykład nieprawidłowym napięciu czy nieodpowiednim przepływie powietrza w kanałach pomiarowych.” – stwierdził Jarosław Sadowski z Katedry Systemów i Sieci Radiokomunikacyjnych PG, główny wykonawca projektu.

System wyposażony jest w układ elektroniczny oraz zestaw czujników. Te ostatnie, utrzymywane w odpowiednio wysokiej temperaturze zachowują się jak półprzewodniki. Dzięki temu, w zetknięciu z określonymi gazami zmieniają swoje własności. Te zmiany właśnie odpowiadają stężeniom zanieczyszczeń obecnych w powietrzu.

„Czujniki są zabezpieczone przed wpływem warunków atmosferycznych specjalną obudową, która zapewnia wymuszony przepływ powietrza wokół czujników, jednocześnie chroniąc je przed czynnikami atmosferycznymi.” – powiedział Sadowski.

Twórcy urządzenia, dostępnego póki co wyłącznie na Politechnice Gdańskiej, poszukują aktualnie dla niego odbiorców. „Liczymy na to, że kolejne wersje urządzenia spotkają się z zainteresowaniem potencjalnych odbiorców. Wstępne rozmowy z możliwymi nabywcami wskazały nam kierunki rozwoju systemu.” – powiedział Ambroziak.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także